Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EFT ve FAST İşlemlerine Yönelik Yeni Düzenleme Yapıldı

TCMB tarafından yapılan yeni düzenleme ile bankaların belirli saat ve günlerde EFT/FAST işlemleri için aldığı azami ücret uygulaması kaldırıldı.
EFT ve FAST İşlemlerine Yönelik Yeni Düzenleme Yapıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TCMB’nin Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i ile Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bankacılık ödeme sistemine ilişkin yeni bir düzenleme yapılmış oldu. Merkez Bankası, bankaların hafta içi saat 16.00 sonrası ve hafta sonu yapılan EFT/FAST işlemleri için yüzde 50 fazla azami ücret uygulamasını kaldırdı.

TCMB, Resmi Gazete düzenlemesi
Kaynak: Resmi Gazete

Bugüne kadar yapılan uygulama ile hafta içi saat 16.00’dan sonra ve hafta sonu gerçekleştirilen EFT/FAST işlemlerinde bankalar, azami tarifelerinin yüzde 50 fazlası kadar ücret alabiliyordu.

TCMB’nin bu düzenlemesi 1 Aralık 2023’te yürürlüğe girecek. Değişiklikler saat veya gün farkı olmaksızın bütün EFT/FAST işlemlerinde azami ücret tarifesi aynı oranda uygulanacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.