Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılık Sisteminde Likidite Fazla Vermeye Başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) tarafından aktarılan bilgilere göre bankacılık sistemindeki net fonlama oranı fazla vermeye başladı.
Bankacılık Sisteminde Likidite Fazla Vermeye Başladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından geçmiş dönemde zorunluk karşılık adımı atılmıştı. Bu düzenleme sonrası bankacılık sistemindeki verilerde değişimler gözlemlenmeye başladı.

Son verilere göre bankacılık sisteminde çekilen likidite fazla vermeye başladı. TCMB verilerine göre, 22 Kasım itibariyle net fonlama eksi 19,9 milyar TL ile zorunlu karşılık düzenlemelerinin devreye girmesinin ardından ilk kez negatif bölgeye geçti.

23 Kasım tarihinde ise net fonlama eksi 30,8 milyar TL’ye yükseldi. Net fonlamanın negatif bölgede olması sistemde likidite fazlası olduğu anlamına geliyor. Merkez Bankası daha önce yaptığı düzenleme ile kur korumalı mevduatlarda zorunlu karşılık oranlarını artırmış, yabancı para mevduatta TL cinsi ilave karşılık uygulaması getirmişti.

Bu uygulamalar 10 Kasım itibarıyla hayata geçirilmişti.. Takip eden süreçte likidite fazlası çekilmiş ve sistemde 75,5 milyar TL’lik likidite açığı kaydedilmişti.

TCMB dün aldığı faiz kararının ardından paylaştığı metinde, sıkılaşmanın devam edeceğinin sinyalini verdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada 500 baz puanlık artırım gerçekleştirildiği ve politika faizinin yüzde 40 seviyesine çıkarıldığı belirtildi. Piyasada tahminler faiz artırımının 250 baz puan olacağı yönündeydi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.