Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılık Krizi Enflasyonla Mücadelede FED’e Yardım Edecek

Yoğun veri gündemi ve bankacılık krizinin ardından tüm gözler önümüzdeki hafta yapılacak FED toplantısına çevrildi. Son gelişmeler FED kararını nasıl etkileyecek?
Bankacılık Krizi Enflasyonla Mücadelede FED’e Yardım Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İlk olarak Silvergate, ardından Silicon Valley Bank ve Signature Bank olmak üzere üç Amerikan bankasının iflas etmesi, bu hafta tüm dünyanın ortak kaygısı oldu. Bankacılık sektöründe yaşanan krizin, 2008 yılındaki gibi daha büyük bir mali krize yol açacağı endişesi, piyasalarda adeta deprem etkisi yarattı.

ABD ekonomi yönetiminden ve Joe Biden hükümetinden rahatlatıcı açıklamalar gelirken, tansiyon bir miktar düştü. İflasların ilk duyulduğu sıralarda gelen açıklamalar, bunun faiz artırımlarıyla ilgisi olmadığı yönündeydi.

Fakat devamında gelen veriler ve eleştiriler, gözlerin bir yıldır faiz artıran ABD Merkez Bankası’na (FED) çevrilmesine yol açtı. FED, gelecek hafta faiz kararını belirleyecek. Enflasyonun hala çok yüksek seyrettiği ortamda, bankacılık krizinde yaşanan sorun faiz artışı kararını nasıl etkileyecek?

Banka Krizi Enflasyon Konusunda Gerekeni Yapacak

CNBC’den Jim Cramer, 10 gün önce yaptığı açıklamada FED’in 50 baz puanlık faiz artışı yapabileceğini söylemişti. Ancak son yaşanan bankacılık krizinin ardından enflasyonu dizginlemek için artık çok fazla şey yapmasına gerek kalmayacağını ve 50 baz puanlık artış olmayabileceğini söyledi.

Cramer, FED Başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz günlerde Senato’da yaptığı konuşmaların ardından Silicon Valley Bank’ın batmasına kadar net bir şekilde 50 baz puanlık faiz artışı beklediğini söylüyordu.

GCM Yatırım Banner

Ancak artık durumun değiştiğini, banka krizlerinin enflasyon konusunda gereken şeyleri yapacağını belirtti.

ABD’de enflasyon Şubat ayında yüzde 6 ile beklentileri karşıladı. Ardından gelen üretici enflasyonunda düşüş olması iyimserliği artırırken, banka krizlerinden bağımsız olarak zaten bir sonraki toplantıda büyük bir faiz artışı yapılacağı beklentisi masadan kalktı.

Analistlerden bu konuda çeşitli görüşler gelmeye devam ediyor. FED’in değişiklik yapmayacağı, 25 baz puan artıracağı veya faiz indirimi yapacağı olasılıklar arasında yer alıyor.

ABD Hazine Bakanı Jennet Yellen ise dün yaptığı açıklamada iflas eden bankalardaki mevduat sahiplerini korumak için gereken tüm adımları attıklarını, bankacılık sisteminin sağlamlığını koruduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın