Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen Bankacılık Sistemini Değerlendirdi: Sağlamlığını Koruyor

Signature Bank ve Silicon Valley Bank’ın iflasının ardından piyasalarda gerginlik arttı. Yellen iyimser açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Yellen Bankacılık Sistemini Değerlendirdi: Sağlamlığını Koruyor
HABER GİRİŞ

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ve Avrupa Bölgesi’nde bankacılık sektörüne yönelik endişeler baş gösterirken ABD Hazine Bakanı Jennet Yellen’dan açıklama geldi. Yellen, bankacılık sistemindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Hükümetin güveni artırmak için kararlı ve güçlü adımlar attığını söyledi.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasının ardından tüm mevduat sahiplerini korumak için ABD Merkez Bankası (FED) ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ile birlikte çalıştıklarını kaydetti.

Yellen, Pazartesi sabahı müşterilerin mevduat hesaplarındaki tüm paraya erişerek maaşlarını ve faturalarını ödeyebildiğini aktardı. Hiçbir vergi mükellefinin parasının kullanılmadığını ve riske atılmadığını vurguladı.

Mevduat korumasının bankalardaki ücretlerle finansa edilen Mevduat Sigorta Fonu tarafından sağlandığını paylaştı.

FED’in bankacılık sistemine ek destek sağladığının altını çizerek bunun finans kurumlarının tüm mevduat sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bakan, komite üyelerine bankacılık sisteminin sağlam kalmaya devam ettiği ve Amerikalıların ihtiyaç duyduklarında mevduatlarının orada olacağından emin olabileceği konusunda güvence verebileceğini belirtti. Bu hafta atılan adımların mevduat sahiplerinin tasarruflarının güvende kalmasını sağlama kararlılığını gösterdiğini aktardı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın