Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılık Devi Direktöründen Dolar/TL için 2024 Sonu Tahmini!

Deutsche Bank'tan Christian Wietoska, TCMB'de yaşanan başkan değişikliğinin ardından beklentilerini ve yıl sonu dolar/TL tahminini paylaştı. Detaylar;
Bankacılık Devi Direktöründen Dolar/TL için 2024 Sonu Tahmini!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deutsche Bank Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Araştırma Yönetici Direktörü Christian Wietoska, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasında (TCMB) yaşanan değişikliğin ardından geleceğe yönelik düşüncelerini ifade etti ve yıl sonu dolar/TL beklentisini paylaştı.

Direktör, TCMB’de yaşanan başkan değişikliğinin bankanın politika duruşunu değiştirmeyeceğine inandığını belirtti. Hatırlanacağı üzere Hafize Gaye Erkan’ın TCMB Başkanlığı görevinden istifa ettiğini kamuoyuyla paylaşmasının ardından Fatih Karahan kurumun yeni başkanı olarak atanmıştı.

Ek Faiz Artışı Bekleniyor mu?

TCMB’den olası ek faiz artışının henüz baz senaryolarında olmadığını kaydeden Wietoska, ortodoks politikanın devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

Enflasyonda yukarı yönlü bir hareket oluması durumunda ise 250-500 baz puanlık artış gelebileceğini ifade ederken ek faiz artışının baz senaryoları olmadığını yineledi.

Ek faiz artışının enflasyon açısından güvence yaratabileceğinden de bahseden isim, Merkez Bankası’nın faiz artışlarını masada tutmasının yatırımcıların Merkez Bankası’na olan güvenini tazeleyeceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Yıl Sonunda Dolar Hangi Seviyede Olacak?

Dolar/TL kuruna da değinen Wietoska, kurun yıl sonunda 38‘e doğru ilerleyebileceği tahminini paylaştı.

Deutsche Bank analistleri, Türk lirasının 2024 yılındaki performansına ilişkin beklentilerini geçen yılın Aralık ayında bir raporla açıklamıştı. Bankanın analist ekibi, 2024 yılının sonunda dolar/TL’nin 38 seviyesinde, enflasyonun ise yüzde 41 olacağını tahmin etmişti.

Deutsche Bank, dün paylaştığı raporda, TCMB’ye yeni başkanın atanmasıyla birlikte yakın vadede enflasyon baskısının daha istikrarlı olacağı yönünde görüş bildirmişti.

Analistler, 250 hatta 500 baz puanlık önden yüklemeli bir faiz artışı için alan olduğunu düşündüklerini de ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın