Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Banka TL’den Beklentisini Paylaştı: Cazip Olabilir

Almanya’nın önde gelen yatırım bankası Deutsche Bank, Türk lirasından gelecek yıla dair beklentisini paylaştı. Ayrıntılar şöyle...
Alman Banka TL’den Beklentisini Paylaştı: Cazip Olabilir
HABER GİRİŞ

Yatırım bankası Deutsche Bank analistleri, Türk lirasının gelecek yıldaki performansına ilişkin beklentilerini açıkladı. Analistler TL için gelecek yılda iyimser bir tablo çiziyor. Ekonomi yönetimindeki değişikliklere ve ortodoks politikalara dönüşe atıfta bulunan analistler, bunun gelecek yıl Türk lirasının performansını olumlu etkileyeceğini belirtti.

Raporda enflasyonun tahmin aralığının alt sınırına gelmesi durumunda, TL’nin 2024’te cazip hale geleceğine dikkat çekildi. Banka bu oranı yüzde 40-45 aralığı olarak gösterdi. TCMB’nin faiz politikasına da değinilen raporda, oran artışlarının devam edeceği tahminine yer verildi.

Deutsche Bank analistleri, TCMB’nin 250’şer puanlık iki faiz artırımı daha gerçekleştirmesini bekliyor. Bu yapılırsa politika faizi yüzde 45 seviyesine çıkarılmış olacak. Raporda faiz oranlarının gelecek yılın sonunda yüzde 40 seviyesine ineceği beklentisine yer verildi.

2024 yılının sonuna ilişkin dolar/TL ve enflasyon beklentilerine de yer verildi. Deutsche Bank gelecek yılın sonunda dolar /TL’nin 38 seviyesinde, enflasyonun ise yüzde 41 olacağını tahmin etti.

Enflasyonun baz etkisi ile gelecek yılın üçüncü çeyreğinden itibaren düşmeye başlayacağına yer verilen raporda, bunun faiz indirimi olasılığını beraberinde getireceği kaydedildi. Sıkı faiz politikası nedeniyle istihdam ve büyümenin risk altına gireceği uyarısı yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Deutsche Bank, Kasım ayında paylaştığı bir diğer raporda, Türk lirası tahvillerinin 2024 yılında en iyi yatırım aracı olacağını öne sürmüştü. Raporda TL’deki nominal değer kaybının kademeli olacağı kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın