Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Banka ve Kredi Kartlarına İlgi Büyük: Ağustos’ta Yüzde 130 Arttı

Bankalararası Kart Merkezi’nden edinilen bilgiler, Ağustos ayında banka ve kredi kartı kullanımında büyük artış olduğunu ortaya koydu.
Banka ve Kredi Kartlarına İlgi Büyük: Ağustos’ta Yüzde 130 Arttı
HABER GİRİŞ

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlara ilişkin Ağustos ayı kullanım verilerini açıkladı. Buna göre tüm kart gruplarında yapılan ödemeler Ağustos’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 131 artarak, 798,9 milyar TL’ye ulaştı

Ağustos itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 111,4 milyon, banka kartı sayısı 182,6 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 82,8 milyon adet olarak gerçekleşti. 2022 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 19’luk, banka kartı adedinde yüzde 13’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 25’lik artış yaşandı.

Toplam kart sayısı ise 376,8 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış kaydetti. Kartlı ödemelerin 650,2 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 135,1 milyar TL’sinde banka kartları, 13,6 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar ile gerçekleştirildi.

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 138, banka kartı ile yapılan ödemelerde yüzde 101 oldu. Ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde yıllık bazda artış yüzde 122 oldu.

Tüm kartlar ile Ağustos’ta yapılan toplam ödeme adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 1,4 milyar adet oldu. Kartlı ödemelerin 804 milyonu kredi kartları ile yapılırken 541,5 milyon adedinde banka kartları, 86,5 milyonunda ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Kredi kartları ile yapılan ödeme adetlerinde büyüme oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 arttı. Bu artış banka kartlarında yüzde 29 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödeme adetlerinde ise artış yüzde 26 olarak gerçekleşti.

Temassız ödeme adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 artarak 883 milyon adet olarak gerçekleşti. Geçen ay mağaza içi yapılan her 4 kartlı ödemeden 3’ü temassız yöntem ile gerçekleştirildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.