Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan “Suriyeli Seçmen Sayısı” İddialarına Cevap Geldi

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, seçmen kütüklerinde yer alan Suriyeli sayısına dair iddialara cevap verdi. Detaylar haberde...
Bakanlıktan “Suriyeli Seçmen Sayısı” İddialarına Cevap Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2022 yılının sona ermesine sayılı günler kalmışken en çok konuşulan konulardan biri de 2023 seçimleri oldu. Bu kapsamda yakın bir zamanda bazı basın kuruluşlarında ve sosyal medyada yer alan “seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli tespit edildi” iddiasına, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yanıt geldi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada iddiaların gerçeği yansıtmadığı aktarıldı. Nüfus kütüklerinde kayıtlı (vatandaşlık kazananlar dahil) doğum yeri Suriye olan 18 yaş ve üzeri 163 bin 44 kişi bulunduğu ifade edildi.

Günümüz itibarıyla 125 bin 563’ü 18 yaş ve üzeri, 96 bin 108’i çocuk olmak üzere 221 bin 671 Suriyelinin, Türk vatandaşlığı kazandığı bildirildi.

Yazılı açıklamada kişinin doğum yerinin yurt dışı olması o kişinin yabancı olduğu anlamına gelmediğini aynı zamanda Türk vatandaşlığını kazandığı anlamına da gelmediği belirtildi.

Seçmen kütüğünün Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Genel Müdürlüğümüzden temin edilen ham verilerle birlikte, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 7’nci ve 8’inci maddelerinde belirtilen hususlara göre ve diğer kurumlardan aldığı verilerle oluşturulduğu ifade edildi. Bu ham verilerin YSK tarafından siyasi partilerle paylaşıldığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.