Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan “Köprüleri Satacaklar” İddialarına Sert Yanıt!

31 Ekim’de Sözcü’de yapılan “Otoyol ve köprüleri satacaklar” başlıklı haber gündem oldu. Bakanlık haberin gerçeği yansıtmadığını açıklayan bir paylaşım yaptı. İşte detaylar;
Bakanlıktan “Köprüleri Satacaklar” İddialarına Sert Yanıt!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sözcü’den Erdoğan Süzer’in kaleme aldığı habere yönelik sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Süzer, 31 Ekim’de “Şimdi de otoyol ve köprüleri satacaklar” başlığını kullandığı yazısında oldukça dikkat çeken iddialar ortaya atmıştı.

Haberde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in  Elektrik Üretim A.Ş’ye (EÜAŞ) ait hidroelektrik santraller (HES), limanlar, otoyollar, köprüler ile arsa ve arazilerin özelleştireceğini söylediği belirtildi. Sözcü’de yer alan haberde söz konusu otoyol ve köprülerin İstanbul – Ankara otoyolu ile İstanbul Boğaz Köprüsü olduğu yer alıyor.

Bakanlıktan “Köprüleri Satacaklar” İddialarına Sert Yanıt!

Şimşek’in yüksek enflasyon sebebiyle enflasyon muhasebe sistemine geçileceğini, bankalar ve finans kurumlarını ayrı tutacaklarını, bu kurumlara enflasyon muhasebesi uygulanmayacağını dile getirdiği aktarıldı. Kast edilen köprülerin İstanbul – Ankara otoyolu ile İstanbul Boğaz Köprüsü olduğu iddia edildi.

Bakanlık, 1 Kasım’da yaptığı açıklamada “satış” ifadesini Bakan Şimşek’in değil, haberi yapan Sözcü gazetesinin kendi yorumu olarak kullandığı vurgulandı. Gerçek olmayan bu ifade üzerinden yapılan algı operasyonunun kabul edilmeyeceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlıktan “Köprüleri Satacaklar” İddialarına Sert Yanıt!Kaynak: Twitter

Şimşek’in Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı açıklamalarda net bir şekilde Türkiye’nin özelleştirme programında halihazırda var olan ve hatta bazıları yıllardır özelleştirme kapsamında yer alan varlıklara atıfta bulunduğu kaydedildi. Şimşek’in “Özelleştirme kapsamına yeni alınması planlanan herhangi bir varlık söz konusu değil” ifadelerine dikkat çekildi.

Bakanın bu sözlerinde herhangi bir satış gibi bir açıklamasının olmadığının net şekilde anlaşıldığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın