Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Açıkladı: Büyük Özelleştirmeler Geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gelecek dönemde yapılacak özelleştirmeler hakkında konuştu. Ayrıntılar geliyor…
Şimşek Açıkladı: Büyük Özelleştirmeler Geliyor!
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlığın 2024 yılı bütçe sunumunu gerçekelştirdiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıklamalarda bulundu. Ekonomi yönetimine dair pek çok soruyu yanıtlayan Şimşek’in gündeminde, özelleştirme konusu da yer aldı.

Şimşek gelecek dönemde Elektrik Üretim A.Ş’ye (EÜAŞ) ait hidroelektrik santraller (HES) limanlar, otoyollar, köprüler ile arsa ve arazilerin özelleştirileceği sinyalini verdi.

Yüksek enflasyon nedeniyle enflasyon muhasebesi sistemine geçileceğini belirten Şimşek, bankalar ve finans kurumlarını ayrı tutacaklarını bu kurumlara enflasyon muhasebesi uygulanmayacağını söyledi. Şimşek, kapı kapı dolaşıp kimseden para istemediklerini savundu.

Belirtilen program dışında başka bir kamu kurumunun özelleştirme kapsamına alınmayacağını vurgulayan Şimşek’e, muhalefet milletvekilleri tarafından, “Zaten satmadığınız ne kaldı ki, elde avuçta ne varsa hepsini sattınız” ifadeleri kullanıldı.

Şimşek’in özelleştirileceğini söylediği köprü ve otoyollar geçmişte kamu kaynaklarıyla yapılan başta İstanbul-Ankara otoyolu ile İstanbul Boğaz Köprüsü olmak üzere özel sektörün işlettiklerine göre çok daha ucuz tarifelerin uygulandığı ulaşım ağlarını kapsıyor. Bu yolların özelleştirilmesi halinde, fiyatlarında önemli artışlar yaşanabileceği belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Şimşek, Muhalefete Yanıt Verdi

Bakan Şimşek, muhalefet milletvekillerinin “Kapı kapı dolaşıp Arap ülkelerinden para dileniyorsunuz” şeklindeki eleştirilerine de yanıt verdi.

Bugüne kadar Suudi Arabistan, Katar, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi birçok ülkeye ziyaretleri olduğunu, ancak buralarda sadece uyguladıkları ekonomi programını anlattığını belirten Şimşek, hiç kimseden kapı kapı dolaşıp para istemediklerini söyledi.

Enflasyonu düşürmede kararlı olduklarını vurgulayan Şimşek, bugüne kadar alınan önlemlerin sonuç vermesinin 18 sürdüğünü ifade etti. Aylık enflasyonda düşme olsa da yıllık enflasyondaki düşüşün gelecek yılın ortalarını bulacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.