Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Zamlı Emekli Aylıklarının Yatacağı Tarihi Açıkladı

8 milyonu aşkın vatandaşın beklediği zam haberinde tarih kesinleşti. Bakanlık, zamlı emekli maaşları ile bayram ikramiyelerinin yatacağı tarihi açıkladı.
Bakanlık Zamlı Emekli Aylıklarının Yatacağı Tarihi Açıkladı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Çarşamba günü en düşük emekli maaşının zamlanacağını duyurmasının ardından emeklilerin beklediği müjde Meclis’ten geçti. Zamlı aylıkların Nisan ayında hesaplara yatırılmasına ilişkin beklentiler ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayla kesinlik kazandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılan en düşük emekli aylığının Nisan ayından itibaren hesaplara yatırılacağı duyuruldu.

8,8 milyon emekli vatandaşın faydalanacağı zam haberiyle birlikte bayram öncesi ikramiyelerin de hesaplara zamlı şekilde yatırılacağı aktarıldı.

Bin 100 liradan 2 bin liraya çıkarılan ve emeklilere verilecek olan bayram ikramiyesinin yüzde 82 oranında zamlandığı belirtildi.

Açıklamada “Emekli vatandaşlar, hem Ramazan hem de Kurban Bayramı’nda 2 bin TL ikramiye alacaklar. Bu düzenlemeden EYT kapsamında emekli olacak vatandaşlar da dahil olmak üzere 15,6 milyon emekli yararlanacak” ifadesi yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Emeklilere 114 Milyar Lira İkramiye Verildi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) önerisiyle 2018 yılında hayata geçirilen ve bin lira olarak başlayan bayram ikramiyelerinde emekli vatandaşlara yılda iki kere olmak üzere bugüne kadar toplam 114 milyar TL ödendi.

En düşük emekli aylığında Aralık 2022 döneminden itibaren yüzde 114,3 oranında artışa gidildi.

5 bin 500 liralık emekli aylığının üzerinde maaş alan emeklilere ise zam haberi gelmedi.

Emekli vatandaşlar, uygulamanın adaletsiz olduğunu, en az prim yatırana verilen müjdelerin en çok prim yatırana verilmediği eleştirisini paylaşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın