Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık, Sit Alanlarının Ranta Açılacağı Haberlerini Yalanladı

Geçtiğimiz günlerde zeytinliklerin madene açılmasının ardından sit alanları için yapılan yorumlar üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
Bakanlık, Sit Alanlarının Ranta Açılacağı Haberlerini Yalanladı
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “zeytinliklerden sonra sit alanları da ranta açılıyor” başlıklı haberlere yönelik açıklama yaptı.

Resmi Gazete’nin 28 Şubat tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, zeytinliklerin ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla maden sahası olarak kullanılmasına karar verilmişti. Bu gelişme kamuoyunda tepkilere yol açarken, aynı şeyin sit alanları için de yapılabileceği konuşulmaya başlanmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, söz konusu haberlere yönelik olarak Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 5 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığını belirtti.

Buna göre haberde iddia edildiği gibi yeni bir düzenleme yapılmadığı, tam aksine korunan alanlarda halihazırda var olan faaliyetlerin bile büyüklük ve kapasiteleri hakkında sınırlayıcı düzenlemeler getirildiği söylendi.

Sit Alanları Rant Haberi
Kaynak: Twitter

Nitelikli doğal koruma alanlarının tanımının daha fazla yapılaşmaya izin verecek şekilde değiştirildiği iddiasının tamamen asılsız olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada “Tüm varlıklarını yalan ve iftiraya borçlu olan bir siyasi partinin temsilcisinin yaptığı diğer çarpıtma ise söz konusu haberde isimleri verilen alanların nitelikleriyle ilgilidir. Zira, Patara, Kekova, Kelebekler Vadisi, Ihlara Vadisi, Salda Gölü ve Pamukkale bölgeleri Özel Çevre Koruma Bölgeleridir. Yayımlanan yönetmelik değişikliği ise Doğal Sit Alanlarına ilişkin düzenlemeleri içermektedir.” denildi.

Bakanlık olarak her türlü mesnetsiz iddia ve siyasi manipülasyonla mücadele edecekleri söylenirken, bugüne kadar yapılan çalışmalar sayesinde ülkenin korunan alan büyüklüğü oranının yüzde 9,6’dan yüzde 11,9’a çıkarıldığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.