Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zeytinliklere Madencilik İzni Verildi! Karara Tepki Büyüyor

Zeytinlikleri madenciliğe açan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tepki çeken değişiklikle ilgili detaylar aşağıda;
Zeytinliklere Madencilik İzni Verildi! Karara Tepki Büyüyor
HABER GİRİŞ

Zeytinliklerle madencilik alanlarının denk gelmesi durumunda belli şartlarla bu alanlarla madencilik yapılmasını düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

İklim krizi, dünya çapında birçok ülkenin gündemindeyken ve kömürü bırakma çalışmaları sürerken böyle bir karar yankı uyandırdı. Gelişme; sivil toplum kuruluşları, dernekler dahil kamuoyu tepkisiyle karşılaştı.

Zeytinlikler Maden Sahası Yapılabilecek

Söz konusu fıkra; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülecek olan, 21.9.2017 tarihli ve 30187 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Maden Yönetmeliğinin 115 inci maddesine şu şekilde eklendi:

“Ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda madencilik faaliyeti yürütecek kişinin faaliyetlerin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getireceğini taahhüt etmesi şartıyla Genel Müdürlük tarafından belirlenen çalışma takvimi içerisinde zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının taşınmasına, sahada madencilik faaliyetleri yürütülmesine ve bu faaliyetlere ilişkin geçici tesisler inşa edilmesine kamu yararı dikkate alınarak Bakanlıkça izin verilebilir.”

Zeytinlikler Elektrik İhtiyacı için Bozulacak

Zeytinliklerle ilgili değişiklik, küresel enerji krizi, yüksek enflasyon ve artan elektrik faturaları gündemde yer tutmaya devam ederken geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşmada yüksek elektrik faturalarına da değindi.

GCM Yatırım Banner

Meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’sinin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldüğünü açıkladı. Meskenlerdeki düşük tarife sınırının günlük 8 kilovat saate, aylık 240 kilovat saate yükseldiğini belirtti.

Ayrıca ticarethane statüsündeki elektrik abonelerinin günlük 30, aylık 900 kilovatsaate kadarki tüketimi olan ilk dilimine yüzde 25 indirim uygulanacağını söyledi.

Karara Tepkiler: Rant Zeytinde Yok, Kömürde Çok

Doğa ve yaşam savunucuları Kazdağları İstanbul Dayanışması, Twitter hesabından kararı şu şekilde protesto etti:

“Kömür için zeytinlikler katledilebilecek! Birçok ülke iklim krizi nedeniyle kömürü terkediyor ya da yakın gelecekte terkedeceğini taahhüt ediyorken saray, kömür için zeytinlikleri feda ediyor. Çünkü rant zeytinde yok, kömürde çok!”

Karara Tepki Büyüyor
KAYNAK: Twitter

Karara tepki gösterenler arasında CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak gibi isimler de yer aldı.

Birçok Twitter kullanıcı, zeytin ağaçlarının kesilmesine karşı çıkarken Kazdağları İstanbul Dayanışması, “rejim dozerleriyle, jandarmasıyla köylülerin zeytinliklerine dayandığında köylüler direnecektir” dedi. Kentlerden dayanışmayı yükseltirsek bu katliamların durdurabileceğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın