Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Harekete Geçti: Etil Alkol Üretimine Elektronik Takip

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile yasa dışı alkol üretimine yakından takip getiriliyor. Ayrıntılar geliyor…
Bakanlık Harekete Geçti: Etil Alkol Üretimine Elektronik Takip
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım ve Orman Bakanlığı, yasa dışı alkol üretimi ile mücadele kapsamında yeni adımlar atıyor. Bakanlığa bağlı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığınca oluşturulan Etil Alkol Takip Sistemi (EATS) ile yasa dışı alkollü içki üretimi ile mücadele edilecek.

Bakanlık tarafından hazırlanan “Etil Alkol ve Metanolün Üretimi ile İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenleme ile sahte alkollü içki üretimi ve bundan kaynaklanan can kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Sistem 3 kademeden oluşacak ve bu, üretim miktarının yerinde tespiti, ticaretin tek platform üzerinden yapılması ve dağıtımının izlenmesi aşamalarını kapsıyor.

Tüm Hareketler İzlenecek

Yasa dışı alkollü içki üretiminde ham madde olarak kullanılan etil alkol arzı teknolojik yöntemlerle kayıt altına alınacak. Sistemin yeni yılın ilk çeyreğinde uygulamaya konması hedefleniyor.

Sitem ile beraber etil alkol üretim miktarı, işletmelere monte edilen akış ölçer cihazları ile tespit edilecek ve ticaret internet ortamında oluşturulan platform üzerinden yapılacak. Tüm bu süreçler Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca geliştirilen Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi (U-ETDS) ile takip edilecek.

GCM Yatırım Banner

Sistemde entegrasyonun sağlanması ile beraber Türkiye içinde nakledilen etil alkol, yükleme noktasından son varış noktasına kadar izlenecek.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, EATS’ın en önemli hedeflerinden birinin sahte içki kaynaklı can kayıplarının önüne geçmek olduğunu ve kayıt dışılığı engellemeyi hedeflediklerini söyledi. Yumaklı, bu sistemle sahte alkollü içki sorununu da kısa sürede ülke gündeminden çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın