Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlık Duyurdu! “Tarımsal İşletmelere 600 TL Destek”

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal işletmelere verilecek destek ile ilgili tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte katılım desteğinin şartları...
Bakanlık Duyurdu! “Tarımsal İşletmelere 600 TL Destek”
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı “Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sistemine Dahil Olan Tarımsal İşletmelere Katılım Desteği Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu tebliğin Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sisteminin kurulduğu 81 ilde gönüllülük esasına dayalı olarak sisteme katılan işletmelere 2022 yılı için yapılacak olan katılım desteği ödemesine ilişkin usul ve esasları kapsadığı belirtildi.

Tarımsal İşletmelere 600 TL Katılım Desteği

Buna göre Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) veya herhangi bir idari kayıt sistemine kayıtlı olup Çiftlik Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA ) Sistemi’ne dahil olan tarımsal işletmelere bu yıl için 600 TL katılım desteği ödenecek.

ÇMVA katılım desteğinden ilgili muhasebe yılında ÇKS’ye veya Bakanlık tarafından oluşturulan herhangi bir idari kayıt sistemine kayıtlı olmayan, ÇMVA Katılım Anlaşması imzalamak suretiyle başvuru yapmayan, Verilerini istenen zamanda, doğru ve eksiksiz olarak veri toplayıcılar ile paylaşmayan ve kendi isteği ile sistemden çıkan tarımsal işletmeler faydalanamayacak.

Haksız Yere Yapılan Ödemeler Faiziyle Geri Alınacak

Haksız yere yapılan destek ödemeleri ödeme tarihinden itibaren 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesinde belirtilen gecikme zammı oranları dikkate alınarak hesaplanan kanunu faiz ile birlikte geri alınacak.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Söz konusu destekten idari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç olmak üzere, haksız yere yararlandığı tespit edilen üreticiler beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlanamayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.