Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Duyurdu: Otomobil Pazarında Sorun Çözüldü!

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründe yaşanan fahiş fiyat artışlarının ve sıfır araç sorununun çözüldüğü duyurusunu paylaştı.
Bakanlık Duyurdu: Otomobil Pazarında Sorun Çözüldü!
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, sektörde uzun zamandır şikayet yaratan fahiş fiyat ve stokçuluğu önlemek için alınan tedbirlerin sonuç verdiği bildirildi. Yasal sınırlamalar ve idari cezalar sonucunda kanun dışı ilan sayılarında çarpıcı bir düşüş yaşandığı açıklandı.

Bakanlık açıklamasında, fiyat, süre ve kilometre şartlarının yanı sıra ikinci el araçların sıfır fiyatını geçemeyeceğine yönelik alınan yasakların otomobil fiyatlarını son 3 haftadır artırmadığı söylendi.

Köpük Eylül’e Kadar Alınır

Otomotiv sektöründe yer alan paydaşlarla yapılan değerlendirmeler doğrultusunda, otomotiv piyasasında oluşturulan köpüğün Ağustos-Eylül aylarına kadar kalkmaya başlayacağı yönünde fikir oluştuğu aktarıldı.

Stokçuluğa darbe indirecek kararlar neticesinde başta internet ilanları olmak üzere galeriler de dahil, sıfır ve ikinci el araçların fiyatlarının dengeye sokulmaya başlandığı şöyle duyuruldu:

“Gelinen noktada son düzenlememiz olan araç alım satımında kural ihlalinde araç başına 300 bin lira idari para cezası uygulamasıyla birlikte, kanun dışı ilan sayılarında ciddi düşüş sağlanmıştır. Bu düzenlemelerin etkisiyle, araç satışlarının oto pazara yönelmeye başladığı, bununla birlikte vatandaşlarımızda fiyatların düşüşe geçeceği beklentisi ağırlık kazandığından, bu aşamada ikinci el araç alım satımında yavaşlama olduğu görülmüştür.”


Sektörde yaşanan düzelme ve yatay seyrin fiyatlar düşene kadar devam edeceğinin belirtildiği açıklamada, “Öte yandan bu düzenlemelerimiz galerilerde sıfır otomobillere ulaşım sorununu da ortadan kaldırmıştır denildi. Bakanlığın ilave tedbir ve düzenlemelere açık olduğu mesajı verildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.