Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı’ndan Otomobil Piyasası için Dijital Önlem

Ticaret Bakanlığı, sıfır aracın ülkeye girişinden müşteriye ulaşıncaya kadar geçen süreyi takip edecek elektronik bir sistemi duyurdu.
Ticaret Bakanlığı’ndan Otomobil Piyasası için Dijital Önlem
HABER GİRİŞ

Otomobil pazarının son dönemde bireysel tüketiciler tarafından da tamamen ticarete dönüştürülmesi, artan stokçuluk ve fahiş fiyatlar Ticaret Bakanlığı’nın çeşitli önlemler almasına sebep oldu. Vatandaşlar hem çok yüksek fiyatlardan hem de sıfır ya da ikinci el araç bulamadığından şikayet ediyor.

Bakanlık, otomobil fiyatlarındaki artışı önlenmek için aldığı bazı tedbirlerin ardından şimdi de sıfır araç piyasası için dijital bir çözümü hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Ticaret Bakanlığı Stokçuluk için Yeni Bir Süreç Başlatıyor

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Bakanlık, sıfır araç almak isteyip de bulamayan vatandaşlar için dijital bir çözüm sunacak. Bayide bulunmayan araçların stok durumu takip edilecek.

Kurulacak olan yeni elektronik sistemin sağlık alanında uygulanan ürün takip sistemi gibi bir uygulama olacağı, bununla birlikte sahadaki denetim elemanları dışında elektronik sistemlerden de denetleme yapılacağı söylendi.

Bir otomobil ithal edildikten sonra müşteriye ulaşana kadar geçen süreç uygulama üzerinden takip edilecek. Ne kadar sürede bayiye ve müşteriye ulaştığı sistem üzerinden takip edilecek.

GCM Yatırım Banner

Bu sayede bayilerin stokçuluk yapmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Bunun yanında ikinci el araçlarda fiyatları daha makul seviyeye düşürmek için de araç satışı yapan ilan siteleri için yeni denetimler gelecek.

“Ahmet Bey’den Satılık” Devri Bitiyor

Yapılacak olan düzenlemeye göre bundan sonra Ahmet Bey’den satılık gibi ifadeler, otomobil ilanlarında yer almayacak. Aracı satan kişinin gerçek kimlik ve iletişim bilgileri bulunacak.

İlan siteleri ise kişinin gerçek ya da tüzel kişi olduğunun doğrulamasını yapacak. Eğer yanlış bir bilgilendirme varsa ilan sitesine cezai müeyyide uygulanacak ya da ilana erişimi engellenecek.

3 araçtan fazla satış yapma sınırını aşanlara da ceza kesilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.