Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Duyurdu: E-Ticaret Firmalarına 86 Milyon TL Ceza Kesildi

Ticaret Bakanlığı mesafeli sözleşme yöntemi ile faaliyet yürüten 58 firmaya geçen yıl boyunca 86,2 milyon TL cezai yaptırım uyguladı.
Bakanlık Duyurdu: E-Ticaret Firmalarına 86 Milyon TL Ceza Kesildi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, 2023 yılı boyunca e-ticaret firmalarına yönelik uygulanan yaptırımlar hakkında bilgilendirmede bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, zaman ve mekan sınırlamasını tüketiciler nezdinde ortadan kaldıran mesafeli sözleşmelerin, teknolojinin hızlı gelişimi ve tüketici alışkanlıklarının değişimi ile daha çok tercih edilir hale geldiğine dikkat çekildi.

Gelişmekte olan sektör nedeniyle tüketicileri zarara uğratacak problemlerin ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, ilgili kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümlerinin firmalarca doğru uygulanmasının önemli olduğunun altı çizildi.

Bakanlık yapılan denetimler noktasında uygulanan yaptırımlara ilişkin bilgilendirmede bulundu. Enflasyonist ortamda piyasadaki hızlı fiyat dalgalanmaları ve stokta ürün bulunamaması nedeniyle haksız sipariş iptalleri sebep gösterilerek ceza kesildiği vurgulandı.

​​​​​​​Bu doğrultuda, Bakanlık tarafından mesafeli sözleşme yöntemi kullanarak tüketiciler ile sözleşme akdeden firmaların mevzuata aykırı iş ve eylemleri nedeniyle geçen yıl 58 firmaya 86 milyon 274 bin 994 lira idari para cezası uygulandığı duyuruldu.

Bakanlık ayıca 5 firma hakkında e-ticaret faaliyetlerinin sürdürüldüğü internet adreslerine “erişimin engellenmesi” kararı verildiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.