Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlığın Anket Sonucu ile Vatandaşın Beklentisi Tutmadı!

Asgari ücrete yönelik anket çalışmaları devam ederken bağımsız bir kuruluşta yapılan araştırmada çoğunluk ücretin 10 bin TL ve üzeri olmasını isterken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın açıkladığı sonuç dikkat çekti.
Bakanlığın Anket Sonucu ile Vatandaşın Beklentisi Tutmadı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Vatandaş asgari ücrette nihai kararın verilmesinde gün sayarken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuya yönelik düzenlediği anketin sonuçları açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kasım ayının başlarında asgari ücretin belirlenmesi için Türkiye genelinde bir anket çalışması yapılacağını duyurmuştu. Asgari ücrette gündemin yoğun olduğu bugünlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıkladığı sonuçlar dikkat çekti.

Buna göre akademik bir kadronun gerçekleştirdiği araştırmada işçi, işveren ve kamuoyu beklentilerinin ele alındığı aktarıldı. Söz konusu ankette katılımcıların yüzde 50’sini kadınların, yüzde 50’sini ise erkeklerin oluşturduğu ifade edildi. Her eğitim düzeyinden ve Türk üretim yapısının ağırlıklı oranlarını yansıtacak düzeydeki işletmelere gidilerek görüşmelerin yapıldığı belirtildi.

İşçi Asgari Ücretin 7 Bin 500 Liranın Üzerinde Olmasını İstiyor

Bakanlığın düzenlediği anketin sonuçları açıklanmadan önce Yöneylem Araştırma Şirketi’nin asgari ücrete yönelik düzenlediği ankette katılımcıların yüzde 49,6’sı ücretin 10 bin TL ve üzeri olması gerektiğini söyledi. Bununla birlikte Bakanlık tarafından düzenlenen ankette ise katılımcılara “2023 yılı asgari ücret beklentisi” sorusu sorulduğunda işçilerin 7 bin 500 liranın üzerinde, işverenlerin ise 7 bin TL cevabı verdiği aktarıldı. Kamuoyu beklentisinin ise 7 bin 845 lira olduğu ifade edildi.

Bununla birlikte “Asgari ücretin artırılacak olması ile birlikte işsizlik oranı da artar mı?’ sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 55’inin asgari ücretin artırılmasının işsizliğinde artıracağını, yüzde 45’inin ise artırmayacağı yanıtı verdiği ifade edildi. İşverenlerin yüzde 68,8’inin asgari ücretin artmasında işsizliğinde artacağını düşündüğü aktarıldı.

Asgari Ücret Açıklamaları Yakından Takip Ediliyor

Söz konusu araştırma kapsamında asgari ücrete yönelik açıklamaları takip eden işçilerin oranının yüzde 80,4 olduğu ifade edildi. Buna karşı yüzde 19,6’sının ise takip etmediği saptandı. İşverenlerin yüzde 81,9’unun açıklamaları takip ettiği, yüzde 18,1’i takip etmediği ifade edildi.

Ne işçi ne işveren olan kamuoyunu oluşturan vatandaşların yüzde 79,5’inin açıklamaları takip ettiği, yüzde 20,5 ‘inin ise takip etmediği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu