Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yerlikaya Vatandaşlık Verilen Suriyelileri Açıkladı

Türkiye’nin kaderini tayin eden seçimlerde sayıları tartışma yaratan Suriyelilere ilişkin Yerlikaya’dan açıklama geldi. Bakan, vatandaşlık verilenlerin sayını açıkladı.
Bakan Yerlikaya Vatandaşlık Verilen Suriyelileri Açıkladı
HABER GİRİŞ

Bu yıl Mayıs ayında gerçekleştirilen tarihi genel seçimlerde tartışmaya açılan Suriyeli sayısı tekrar gündeme geldi. Mayıs seçimlerinin ardından yaptığı çıkışta oy kullanan mülteci sayısının kamuoyuna paylaşılanın iki katı olduğunu savunan Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın dikkat çektiği mültecilerin siyasi tehdit boyutu yerel seçimler öncesi tekrar soru işareti yarattı.

TBMM Genel Kurulu’ndaki 2024 yılına ilişkin bütçe görüşmeleri sürerken söz alan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, vatandaşlık verilen Suriyelilerin sayısını açıkladı.

Milletvekillerinin sorularına yanıt veren Bakan Yerlikaya, İstanbul’daki toplam 38 mobil göç noktalarında yapılan tespitlerde düzensiz göçmen olduğu görülen yabancıların ülke dışına gönderildiğini söyledi.

Bu kapsamda kaçak göçmenlerin geri gönderilme merkezlerine sevk edilerek sınır dışı işlemlerinin yapılmaya devam ettiğini belirtti.

İstanbul özelinde bu yıl 143 bin 47 yabancının yasal kalışlarının sorgulandığını, 47 bin 466’sının düzensiz göçmen olduğunun tespit edildiğini kaydetti. Bu kişilerin sınır dışı edilmesi için geri gönderilme merkezine sevkinin yapıldığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Bu Ay İtibarıyla 240’a Yakın Suriyeli Vatandaşlık Aldı

Geri gönderilme prosedürünün dışında uygulanan vatandaşlık uygulamasındaki sayıya da açıklık getiren Yerlikaya, Türk vatandaşı olan Suriyelilerin sayısını şöyle paylaştı:

“2023 Aralık ayı itibariyle 238 bin 55 geçici koruma altında bulunan Suriye uyruklu yabancı, istisnai olarak Türk vatandaşlığını kazanmıştır. Bunların 134 bin 422’si reşit 100 bin 633’ü çocuktur.”

Ayrıca açıklamalarında, 3 ay sonra yapılacak yerel seçimlerde oy kullanacak kişilerin sayını da aktararak, “18 yaşından büyük olanın sayısı 156 bin 987’dir” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.