Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ortaylı: Suriyelilerin Oyu Bize Daha Az Gösterildi

Türkiye’nin kaderini tayin edecek seçimlerde oy kullanan Suriyelilerin sayısının kamuoyuna paylaşılanın iki katı olduğunu açıklayan Ortaylı, mültecilerin siyasi tehdit boyutunu ele aldı.
Ortaylı: Suriyelilerin Oyu Bize Daha Az Gösterildi
HABER GİRİŞ

Tarihi seçimlerde ana gündem maddesi olan mülteci meselesi tartışılmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la olan yarışında seçmene Suriyeli mültecileri gönderme sözü veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun aksine mevcut göçmen politikalarına devam diyen iktidarın sandıktan zaferle çıkması üzerine bilim dünyası Türkiye’deki siyasi zemini ele aldı.

Tarihçi, akademisyen ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, ikinci turda sonuçlanan Cumhurbaşkanlığı Seçimi hakkında değerlendirmede bulundu.

Hürriyet gazetesindeki köşesinde, vatandaşlık verilen Suriyeli mültecilerin sayısına dikkat çeken Ortaylı şöyle ifade kullandı:

“Suriyeli göçmenlerin verecekleri rey bize daha az gösterildi. Neredeyse iki misli düzeyde seçime katıldıklarından söz ediliyor. Türkiye gibi bir ülkenin nüfusunun neredeyse 1/20’i kadar bir ilaveyi kabul etmesi mümkün değildir.”

Geçici olarak ülkeye gelen ancak 10 yılı aşkın zamandır Türkiye’de kalan yaklaşık dört milyon Suriyelinin siyasi taleplerinin ülkenin geleceğini tayin edeceği uyarısını yapan ünlü akademisyen, “Gelecekte kaynaşma, iktisadi, kültürel senteze dönüşmek şöyle dursun; iç kavgalara, irridantist özlemlere, partileşmeye ve siyasi taleplere dönüşür” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Suriyelilerin Varlığı Bir Tarihi Kazadır”

Suriyelilerin Türkiye’de kalmasının mümkün olmadığı uyarısını yineleyen Ortaylı, “Suriyelilerin varlığı bir tarihi kazadır. Bunların burada kalmasına müsaade edilmesi mümkün değildir çünkü bu sorun hiçbir zaman çözülemeyecek” diye ifade kullandı.

Herhangi bir ülkede yerli olmayan kişilerin siyasi tercihte bulunmasının yanlışlığına işaret ederek, “Otokton ve otantik; yani yerleşik ve özgün olmayan bir toplumun 21. yüzyılda herhangi bir memlekette söz sahibi olması hiçbir yerde mümkün değildir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın