Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yanıtladı: Karadeniz Gazı Yalan mı Oldu?

Seçim vaatleri arasında sıralanan yerli doğal gazda ne aşamaya gelindiği, üretim sözlerinin neden yerine getirilmediği sorularının yanıtını Bakan Albayrak verdi.
Bakan Yanıtladı: Karadeniz Gazı Yalan mı Oldu?
HABER GİRİŞ

Mayıs ayında gerçekleştirilen seçimlerde iktidarın ajandasında olan ve büyük beklenti yaratılan Karadeniz doğal gazında verilen 10 metreküplük üretim sözü bugün tekrar gündem oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yürütülen bütçe görüşmelerinde söz alan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Karadeniz gazını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Albayrak’a sordu.

Bakan Albayrak’a günlük 10 milyon m³ doğal gaz üretimi vaadinin neden hala daha yerine getirilmediği sorusunu yönelten Güzelmansur, günlük doğal gaz üretimimizin 3,6 milyon metreküpte kaldığına dikkat çekti.

Karadeniz’de doğal gaz bulunduğu haberinin müjde olarak geçen yılın Haziran ayında verildiğini hatırlatarak, bu yılın Nisan ayına gelindiğinde ise Karadeniz gazının devreye alındığını ve günlük 10 milyon, aylık ise 300 milyon metreküplük doğal gaz üretiminin yapılacağı sözünün verildiğine atıf yaptı.

Bu hesaba göre ise Mayıs ayından bugüne Türkiye’nin aylık doğal gaz üretiminin 300 milyon metreküpün üzerinde olması gerektiğini söyleyerek, verilerde ise aksi yönde rakamların olduğunu belirtti.

CHP’li vekil, “Son açıklanan Eylül ayı verilerinde ülkemizin doğal gaz üretim miktarı sadece 110 milyon metreküp. Karadeniz gazında günlük üretim neden söz verdiğiniz 10 milyon metreküpün çok gerisinde? Siz yanlış mı bilgilendirildiniz yoksa siz mi vatandaşa yanlış bilgi verdiniz?” diye soru sordu.

GCM Yatırım Banner

Bakan Albayrak: O Sadece Hedefti

Bakan Albayrak, Güzelmansur’a verdiği yanıtta ise günlük 10 milyon metreküplük üretimin yalnızca hedef olduğunu söyledi.

Albayrak, “İnşallah, ifade ettiğim gibi hedefimiz ilk fazla üretimi 10 milyon metreküpe çıkarmak daha sonra da 40 milyon metreküpe çıkarmaktır. İnşallah bunu da çıkaracağız” diye yanıt verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.