Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Varank Depremin Sanayiye Olan Faturasını Açıkladı

Ağır bilanço yaratan deprem felaketinde toplumsal kırılımın yanı sıra ekonomik zarar da büyük boyutta oldu. Bakan Varank, üretim alanına çıkarılan faturayı paylaştı.
Bakan Varank Depremin Sanayiye Olan Faturasını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Depremin faturası her geçen gün kabarırken, sanayi alanındaki maddi kaybın boyutunu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı. Deprem bölgesindeki üretim alanlarının ve ihtiyaçların durumuna ilişkin hasar tespit taramasının tamamlandığını söyleyen Varank, afet illerinde sanayide oluşan hasarın yaklaşık 170 milyar lira olduğunu paylaştı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Altyapı, bina hasarı, makine ve stok hasarına yönelik maliyetin 170 milyar lira olacağını tahmin ediyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) gerçekleşen toplantıda sanayicilerle konuşan Varank, “Sizleri asla yalnız bırakmayacağız. Ülkemizde yaşadığımız önceki felaketlerde nasıl yaptıysak burada da binalarıyla, iş yerleriyle, altyapısıyla, üstyapısıyla yeni, güvenli yerleşim yerlerini yeniden tesis etmek boynumuzun borcu” dedi.

Bölgedeki 7 OSB’nin altyapısında kısmi hasar olduğunu kaydederek, onarım işlemlerinin başladığını ekledi. Sadece Adıyaman’da hasarlı ve yıkılmış vaziyette olduğu tespit edilen tesislerin arasında 4 OSB’de yıkılan, orta ya da kısmi ağır hasarlı 54 binanın olduğunu, az hasarlı tesis sayısının ise 98 adet olarak kaydedildiğini paylaştı.

Özel Teşvik Uygulaması Verilecek

Bakan Varank, “Adıyaman için sanayi ve üretim noktasında da eksikliklerimizi gidereceğiz. Zarar gören her bir fabrikayı, işletmeyi ve dükkanı tekrar ayağa kaldıracağız. Öncelikle OSB ve sanayi sitelerinin bakanlığımıza olan kredi borçlarını bir yıl erteledik. Afet bölgesinde uygun bulunan alanları deprem kriterlerini de gözeterek ‘sanayi alanı’ olarak ilan edeceğiz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Deprem bölgesini yeniden ayağa kaldırmak için yeni yatırım teşvikleri verileceğini aktararak, Cazibe Merkezleri Programı ile tüm yatırımların, 6. bölge teşvik programı üzerinden en üst teşviklerle ihya edileceğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın