Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremin Faturası Kabarıyor: Hesap Bir Günde 22,3 Milyar Dolar Arttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün paylaştığı deprem faturası CHP’nin hazırladığı raporda daha yüksek çıktı. Depremin yarattığı bilançoda maliyet ağır oldu.
Depremin Faturası Kabarıyor: Hesap Bir Günde 22,3 Milyar Dolar Arttı
HABER GİRİŞ

6 Şubat tarihli depremlerin Türkiye ekonomisine maliyeti her geçen gün artıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamada depremin faturasının yaklaşık 104 milyar dolar olduğunu söylemesinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) de kendi hesaplamalarını paylaştı.

CHP’nin hazırladığı raporda Türkiye’nin deprem felaketinin ardından karşılaşacağı fatura 126.3 milyar dolar oldu.

“Kahramanmaraş Depremlerinin Türkiye Ekonomisine Olası Maliyeti, Yansımaları ve Atılması Gereken Adımlar” başlıklı raporda yıkılan binaların, hasarlı araçların, enkaz kaldırma çalışmalarının maliyeti ve üretim faaliyetlerindeki düşüş ele alındı.

CHP Ekonomi Politikaları Başkanlığı Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın koordinasyonunda hazırlanan raporda sadece bina kayıp ve hasarının 44.2 milyar dolarlık zarara yol açtığı belirtildi.

Binalardaki kayba ev eşyaları da dahil edildiğinde 6.6 milyar dolarlık maliyetin daha deprem faturasına eklendiği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Zarar gören araç ve otomobillerin 1.5 milyar dolarlık kayıp yarattığı ve sonuçta vatandaşa doğrudan yansıyan zararın 52 milyar doları da aştığı tespit edildi.

İlk Etapta Yürütülecek Çalışmaların Maliyeti Yaklaşık 19 Milyar Dolar

Depremzedelere yapılacak yardımların maliyetinin de eklendiği hesaplamalarda, hasarlı binaların yıkımı, hafriyat işlemleri, konteyner sağlama, bakım anlamına gelen iaşe ve idame harcamalarının 18.9 milyar doları bulduğu görüldü.

Üretim kaybı için faturaya yansıyan miktarın 13.3 milyar dolardan fazla olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, “Deprem nedeniyle altyapı, tarım, sanayi ve hizmet sektörleri kaynaklı fiziki hasar 24.3 milyar dolara; üretim faaliyetlerinin azalması sonucu oluşacak katma değer kaybı 13.3 milyar dolara ulaşıyor” ifadeleri yer aldı.

Sermaye kaybındaki miktara da dikkat çekilerek, “Türkiye’nin beşeri sermaye kaybı ise 17.6 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Böylece depremin toplam faturası 126.3 milyar dolara çıkıyor” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.