Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Varank: Deprem Bölgesindeki KOBİ’lere Destek Verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, depremde KOBİ’lere 75 bin liraya kadar destek verileceğini açıkladı.
Bakan Varank: Deprem Bölgesindeki KOBİ’lere Destek Verilecek
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB desteğinin, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) ve sonrasında kapsama alınan iller ve ilçelerde geçerli olacağını açıkladı.

Açıklamaya göre KOSGEB, deprem bölgesinde imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin bakım, tadilat, onarım, personel, hammadde, malzeme, teçhizat, donanım gibi giderlerinin karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla 75 bin liraya kadar geri ödemeli destek sağlayacak.

Bu yerlerde imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin faaliyetlerinin aksamaması ve devamlılıklarının sağlanabilmesi için “İşletme Geliştirme Destek Programı” kapsamında “Afet Dönemi İşletme Desteği” uygulamaya alındı.

Destek üst limiti 75 bin lira olarak belirlenirken, iş yeri hasar durumuna ilişkin resmi makamlardan belge alan işletmelerden deprem sonrası kurulan geçici nitelikteki çarşı alanlarında, sanayi sitelerinde veya imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler yararlanma imkanına sahip olacak.

Varank: Yaraları Sarmaya Devam Edeceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, destekleme ile ilgili açıklamasında, yaraları sarmaya devam ettiklerini belirterek, KOSGEB aracılığı ile KOBİ’lere 75 bin lira destek sağladıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Varank, konuyla ilgili bir televizyon programında yaptığı değerlendirmede, hükümet olarak bir numaralı gündem maddelerinin hala deprem bölgesi olduğunu söyledi. Deprem bölgesini yeniden ayağa kaldırmak için ekonomi, ticaret ve üretimin de ayağa kalkması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bakanlık olarak bölgede yeni sanayi alanları oluşturduklarını belirten Varank, Sanayi siteleri anlamında 9 binin üzerinde sanayi dükkanı yapıp işletmecilere teslim edeceğiz. Ticaret hayatının devamı için yeni çarşılar kuruyoruz. Buralarda işletme sermayesi ihtiyacı oluyor. KOSGEB ve kalkınma ajanslarıyla tekrar işletmelerini çalıştıran işletmelere destekler veriyoruz.” diye konuştu.

KOSGEB deprem sürecinde, ilk günden bu yana, KOBİ’lerin hızla toparlanmaları amacıyla işletmelerin KOSGEB’e olan 2023 yılı borçları ile felakette hayatını kaybeden işletmecilerin tüm borçlarını silme kararı almıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.