Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Varank Açıkladı: Togg’a Rakip Geliyor

Tesla’nın Türkiye pazarına girme niyetinde olduğunu açıklayan Varank, kapsamlı yatırım için atılacak adımları ve Amerika ziyaretini paylaştı.
Bakan Varank Açıkladı: Togg’a Rakip Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tesla, SpaceX ve son olarak Twitter yatırımlarıyla öne çıkan Elon Musk’ın Türkiye ekonomisine yönelik iştahı artıyor. Elektrikli otomobil sektöründe dünya devi olarak gösterilen Tesla’nın yerli otomobil Togg’a rakip olacağı söylentileri netlik kazandı.

ABD ziyaretinde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tesla’nın Türkiye pazarına girme niyetinde olduğunu açıkladı.

Tesla’nın Fremont Fabrikası’nda yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi vererek, Türkiye pazarına katılması beklenen Tesla’nın konuya ilişkin çalışmalarını sürdürdüğünü paylaştı.

“Tesla ile iş birliği yapmak istiyoruz. Tekliflerimizi yaptık” diyen Varank, firmanın küresel çaplı etkisini ve pazarını büyütme istediğinde olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Tesla’nın şu anda şarj istasyonlarıyla beraber Türkiye piyasasına girmekle ilgili faaliyetleri devam ediyor. Aslında daha önce Türkiye’ye geleceklerdi ama kendi iç değerlendirmelerinden dolayı süreç biraz daha uzadı.”

“Tesla ile Çalışmalar Otomotiv Endüstrisiyle Sınırlı Kalmadı”

Bakan, halihazırda Tesla’nın Türkiye’den tedarikçilerinin olduğunu hatırlatarak, “Türkiye özellikle yatırım ve AR-GE anlamında çok ciddi bir teşvik sistemine sahip. ‘Gelin bundan istifade edin, yatırım yapın’ dedik. Pazara girmek kendileri açısından önemli ama bizim açımızdan da teknoloji ve üretim yatırımı yapmaları önem taşıyor. Bunlarla ilgili tekliflerimizi sunduk” şeklinde ifadede bulundu.

Tesla’nın Türkiye ile kurduğu kontağın yalnızca otomotiv sektörüyle sınırlı kalmadığını söyleyerek, şirket CEO’su Elon Musk’ın ilk olarak iç pazara SpaceX roketlerini pazarlamak için geldiğini belirtti.

Bu ziyaretle birlikte Türkiye’nin SpaceX aracılığıyla Türksat 5A ve Türksat 5B uydularını uzaya fırlattığına atıf yaparak, SpaceX’in ilk müşterilerinden birinin Türkiye olduğunun altını çizdi.

Ekonomik ilişkilerin ötesinde Musk ile ikili ilşkiler çerçevesinde de yakınlık kurulduğuna işaret ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Elon Musk’ın samimi diyalog kurduklarını ifade etti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu