Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Uraloğlu: YHT ile Taşınan Yolcu Sayısı 76 Milyonu Geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yüksek hızlı tren ile seyahat eden yolcu sayısının 76 milyon sınırını geçtiğini bildirdi. Detaylar haberde;
Bakan Uraloğlu: YHT ile Taşınan Yolcu Sayısı 76 Milyonu Geçti
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ilk olarak 2009 yılında hizmet vermeye başlayan ve şu an 11 ilde yolcu taşıyarak gelişimini sürdüren yüksek hızlı tren (YHT) hatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakan, Türkiye’nin, YHT teknolojisini kullanan dünyada 8’inci, Avrupa’da ise 6’ıncı ülke konumunda olduğunu vurguladı

Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul, İstanbul-Karaman, Ankara-Karaman, Eskişehir-İstanbul ve son olarak yaklaşık üç ay önce hizmete sokulan Ankara-Sivas hatlarında YHT’lerin yolcu taşımaya devam ettiği bilgisini verdi.

Uraloğlu: YHT ile Her Gün 40 Bin Kişi Seyahat Ediyor

Hızlı, konforlu ve güvenilir yolculuk vadeden YHT’lerin belirtilen hatlarda günde 66 sefer yaptığını söyleyen Uraloğlu, her gün yaklaşık olarak 40 bin vatandaşın YHT’yi tercih ederek seyahat ettiğini belirtti.

Bakan, YHT ile seyahat eden yolcu sayısının şu ana kadar 76 milyonu aştığının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @a_uraloglu

Ankara, Eskişehir, Konya, Bilecik, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Karaman, Yozgat, Kırıkkale ve Sivas’a doğrudan sefer yapılmasının yanı sıra otobüs ya da tren bağlantılı olarak kombine taşımacılık ile Antalya, Malatya gibi pek çok şehre pratik ulaşım sağlanabildiğini ifade etti.

“YHT, Zamandan Tasarruf Demek”

Otobüsle 11 saat olan İstanbul-Konya-Antalya seyahat süresinin YHT artı otobüs kombine taşımacılığı ile 10 saate, otobüsle 7 saat olan Konya-Ankara-Sivas seyahat süresinin ise YHT ile 4 saat 45 dakikaya indiğini söyleyerek, zamandan elde edilen tasarrufa dikkat çekti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @a_uraloglu

Uraloğlu, YHT bağlantısıyla, benzer şekilde İstanbul ile Konya Karaman, İstanbul-Eskişehir- Kütahya-Tavşanlı, Ankara-Eskişehir-Kütahya-Tavşanlı ve Ankara-Sivas-Malatya seyahat sürelerinin de önemli ölçüde azaldığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın