Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Uraloğlu: Esenboğa Havalimanı’nı 3. Pistine Kavuşturuyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Esenboğa Havalimanı'nı 2025 yılında üçüncü pistine kavuşturacaklarını duyurdu. Detaylar haberin devamında;
Bakan Uraloğlu: Esenboğa Havalimanı’nı 3. Pistine Kavuşturuyoruz
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Esenboğa Havalimanı’nı yenilikçi, vizyoner bir bakış açısıyla geliştirmeye devam etiklerini belirtti. Bu doğrultuda havalimanını 2025 yılında üçüncü pistine kavuşturacaklarını duyurdu.

Yaklaşık 298 milyon euro yatırım ile hayata geçirilecek projenin iki etaplı olarak gerçekleştirileceğini belirtti.

“Türkiye’nin Büyümesinin En Önemli Sembollerinden Biri”

Esenboğa Havalimanı Gelişim Projesi’ni inceleyen ve ardından basın açıklaması yapan Uraloğlu, havalimanının, Türkiye’nin son 21 yıldaki büyüme göstergelerinin en önemli sembollerinden biri olduğunu ifade etti.

Ankara’ya hava ulaşımı hususunda oldukça büyük talep olduğunu ve mevcut kapasitenin dahi Esenboğa Havalimanı için yetersiz kaldığını söylerken bu kapsamda havalimanını yenilikçi bir bakış açısıyla geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.

Esenboğa Havalimanı’nda 2021 yılında iç ve dış hatlar toplamında yaklaşık 67 bin uçuş trafiği gerçekleştiği ve 7 milyonun üstünde yolcu ağırlandığı bilgisini verirken 2022 yılında ağırlanan yolcu sayısının yaklaşık 8 milyon 700 bine yükseldiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Daha 2023 yılı tamamlanmadan ilk 9 ayda Esenboğa Havalimanı’nda yaklaşık 70 bin uçuş trafiği gerçekleşti.” diyen Bakan, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40’a yakın bir artış olduğunu ve önümüzdeki yıllarda bu sayının artarak devam edeceğinin öngörüldüğünü ifade etti.

Esenboğa Havalimanı’nın ilave yatırım ve 25 yıllık işletmesini kapsayan kamu özel iş birliği ihalesini geçen yılın sonlarına doğru yaptıklarını hatırlatan Uraloğlu, devlet kasasından bir kuruş çıkmadan yaklaşık 298 milyon euro yatırım gerçekleştirileceğine dikkat çekti.

İki etaplı olarak gerçekleştirilecek proje kapsamında Ankara Esenboğa Havalimanı’nın 3. pistine kavuşacağını söyledi.

Abdülkadir Uraloğlu Esenboğa Havalimanı 3. Pist Duyurusu
Kaynak: X / @a_uraloglu

25 yıllık işletme süresi boyunca devletin kasasına, KDV dahil 560 milyon euro gireceğini belirtirken 25 yıllık kira bedelinin yüzde 25’ine denk gelen KDV dahil 140 milyon euronun 27 Mayıs’ta tahsil edildiği bilgisini verdi. Proje kapsamında şu anda, 3. pist kısmında kazı ve dolgu imalatlarına devam edildiğini sözlerine ekledi.

“Havacılık Alanındaki Başarıları Devam Ettirmeye Kararlıyız”

Türk sivil havacılığını, dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkesi haline getirmeyi başardıklarına da değinen Uraloğlu, 2003 yılında 60 olan dış hat uçuş nokta sayısının 343’e yükseldiğini söyledi.

Havalimanlarının yolcu kapasitesini 55 milyondan 335 milyona çıkarıldığını, 2003’te 34 milyon olan yolcu sayısının 200 milyon sınırını geçtiğini ifade etti.

İstanbul Havalimanı’nın Avrupa yolcu trafiği sıralamasında sürekli en ön sırada yer almasının havacılık alanındaki başarıların en önemli göstergelerinden biri olduğunu söylerken sektördeki başarıları devam ettirmeye kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.