Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Tunç: Milletimiz Demokratik ve Sivil Bir Anayasa Hak Ediyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türk milletinin artık demokratik, sivil bir anayasayı hak ettiğine dikkat çekti. Detaylar haberde;
Bakan Tunç: Milletimiz Demokratik ve Sivil Bir Anayasa Hak Ediyor
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bugün katıldığı bir canlı yayın programında gündeme dair açıklamalarda bulunurken anayasa değişikliğine dair önemli ifadeler kullandı. Türk milletinin artık demokratik, sivil bir anayasayı hak ettiğine dikkat çekti.

Ülkenin artık yeni ve sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurgularken parlamentonun millete olan bu borcunu yerine getirmediği takdirde milletin, önüne konan sandıkta bunun cevabını vereceğini ifade etti.

“Anayasayı Meşru Kişiler Hazırlamadı”

1982 Anayasası’nın sürekli değişiklikler sonucunda adeta yamalı bohçaya döndüğünü söyleyen Tunç, değişikliklerin anayasanın vesayetçi ruhunu ortadan kaldırmaya yetmediğinin altını çizdi.

1982 Anayasası’nın, 12 Eylül 1980 darbesini yapanlar tarafından oluşturulmuş bir metin olduğunu belirterek anayasayı yapanların meşru kişiler olmamasının bile değişim için yeterli bir neden olduğunu ifade etti.

Yeni bir metnin yazılması gerektiğini; hak ve özgürlükleri öne alan, çoğulcu, herkesin görüşünü yansıtacak, 85 milyon vatandaşı kucaklayan, kuşatan demokratik, sivil bir anayasayı Türk milletinin hak ettiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

“Milletimize Olan Borcumuzu Yerine Getirmek Zorundayız”

Yeni anayasa yapılırken uzlaşmanın önemli olduğunu belirten Tunç, Cumhur İttifakı olarak buna hazır olduklarını ve anayasa çalışmaları sürecine çalıştaylarla katkı vereceklerini dile getirdi.

Yeni anayasa yapılırken, uzlaşma konusundaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısının çok önemli olduğunu vurgulayan Tunç, “İnşallah bu çağrıya muhalefet partileri cevap verirler, Mecliste grubu olan partiler, Mecliste grubu olmayan partiler de elbette görüşleri alınabilir süreç içerisinde. Eğer 28. dönem parlamentosu millete olan bu borcunu yerine getirmezse milletimiz önüne konan sandıkta bunun cevabını verir. Biz milletimize olan borcumuzu yerine getirmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz Tunç Anayasa Twitter Paylaşımı
Kaynak: Twitter / @yilmaztunc

Bakan, ayrıca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde düzenlenen ‘1982 Yerine 2023 Anayasası Sempozyumu’na katıldığını belirtti.

Paylaşımında, “Ülkemizi inşallah Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında insan onurunu koruyan, yeni, özgürlükçü ve sivil bir anayasaya kavuşturacağız.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın