Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Tunç: Arabuluculuk Sistemi Yargının İş Yükünü Azaltacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, arabuluculuk sistemiyle yargının iş yükünün azalacağını ve hızlı sonuç alınabileceğini ifade etti. Detaylar haberde;
Bakan Tunç: Arabuluculuk Sistemi Yargının İş Yükünü Azaltacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bu akşam konuk olduğu televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle kira uyuşmazlıkları için getirilen arabuluculuk sistemiyle yargının iş yükünün azalacağını ve hızlı sonuç alınabileceğini ifade etti.

Konuşmasında yeni anayasa çalışmalarından başörtüsüne anayasal güvenceye, zorunlu arabuluculuk döneminden deprem bölgesindeki davalara kadar çeşitli konulara değindi.

Yeni Anayasa Vurgusu

Yeni adli yılın bugün itibarıyla başladığını belirterek sözlerine başlayan Tunç, önceki yasama dönemlerinde yargıyla ilgili önemli mevzuat düzenlemelerini bugüne kadar başarıyla hayata geçirdiklerini ifade etti.

İlk hedeflerinin, Türkiye Yüzyılı’na yaraşır bir yargı reformu stratejisini ortaya koymak olduğunu söylerken demokratik, sivil ve özgürlükçü bir anayasa hedefinde olduklarına dikkat çekti. Yeni anayasa hususunda uzlaşmanın, partilerin millete borcu olduğunu belirtti.

Anayasada en büyük reformun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Başörtüsüne Anayasal Güvence Mesajı

Konuşmasının devamında, yeni yasama yılında ilk işlerden birinin başörtüsüne anayasal güvence olacağını söylerken ailenin korunmasıyla ilgili maddelerin hayata geçirileceğini kaydetti.

Arabuluculuk konusuna da değinen Tunç, 2018 yılında sisteme giren zorunlu arabuluculuğu 8. Yargı Paketinde kira, kat mülkiyeti, komşuluk hukuku, tarımsal hizmet gibi konularla genişlettikleri bilgisini verdi.

Arabuluculuk için Başvurular Başladı

Bugün başlayan arabuluculuk dönemi için toplam 494 başvuru olduğunu söylerken kira uyuşmazlığında 438, kat mülkiyeti anlaşmazlıklarında 32 ve komşuluk hukuku anlaşmazlıklarında 4 başvurunun olduğunu ifade etti.

Bu sistemin yargının iş yükünü azaltacağına ve artık daha hızlı sonuç alınabileceğine dikkat çekti.

Deprem bölgesini sürekli ziyaret ettiklerini de belirten Bakan, deprem bölgesinde ilk etapta 974 hakim ve savcının, 538 adli tıp personelinin ve 750 bilirkişinin görevlendirildiği bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.