Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Rezerv Satışı ile Kura Müdahale Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Merkez Bankası’nın seviye hedefi gözeterek rezerv satışı ile kura müdahale ettiği iddialarını yanıtladı. İşte detaylar;
Bakan Şimşek’ten Rezerv Satışı ile Kura Müdahale Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, resmi X hesabından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) rezerv satışı ile kura müdahale ettiğine yönelik iddiaları yanıtladı. Eski Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara’nın paylaşımını alıntılayan Şimşek, Kara’nın mesajlarının durumu izah ettiğini belirtti.

“Sayın Hakan Kara’nın mesajları durumun iyi bir izahı olmuş.” ifadelerini kullanan Şimşek, Hazine ile Merkez Bankası olarak sermaye piyasalarını ve Türk Lirası enstrümanlarını geliştirerek cazip kılmak için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüklerini vurguladı.

Söz konusu çalışmalarına işaret eden Bakan Şimşek,  zaman içinde bütün sorunların üstesinden geleceklerine dikkat çekti.

Kara: TCMB’nin Döviz Satması Anormal Bir Durum Değil

Şimşek’in alıntıladığı Kara’nın paylaşımında, “Merkez Bankası faizleri 750 baz puan artırdığı geçen hafta nette 5,2 milyar dolar döviz satmış görünüyor. Aşağıdaki veriye bakılarak TCMB’nin faiz artırımının hiç işe yaramadığı yorumunu yapmak haksızlık olur.” ifadeleri yer aldı.

TCMB’nin şu anda geçmişten biriken sorunları temizlemeye çalıştığını dile getiren Kara, seçim öncesi Nisan ve Mayıs aylarında bankalara baskı yapılarak hızla şişirilen Kur Korumalı Mevduat (KKM) dönüşünün Temmuz ve Ağustos aylarına geldiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

KKM hesaplarının yüzde 10’unun bile döviz talebine dönüşmesiyle 7-8 milyar dolar döviz talebinin olacağını tahmin eden Kara, “Bunu birinin karşılaması lazım. Dolayısıyla, TCMB’nin döviz satması da net pozisyonunun negatife dönmesi de anormal bir durum değil.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.