Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Rekor Rezerv Yorumu! 2 Unsura Dikkat Çekti!

TCMB'nin toplam rezervlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldiğinin duyurulmasının ardından Bakan Şimşek'ten değerlendirmeler geldi. Detaylar;
Bakan Şimşek’ten Rekor Rezerv Yorumu! 2 Unsura Dikkat Çekti!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gün içinde uluslararası rezervler ve döviz likiditesine ilişkin güncel rakamları paylaşırken, toplam rezerv varlıklarının, 7 Haziran haftasında 146,2 milyar dolar seviyesine yükseliş göstererek rekor kırdığı ifade edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCMB rezerv verilerinin açıklanmasının ardından sosyal medya platformu X hesabından konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Brüt rezervlerde tarihi yüksek seviye” diyerek açıklamasına başlayan Şimşek, 7 Haziran itibarıyla brüt rezervlerin 146,2 milyar dolara, swap hariç net rezervlerin 6 milyar dolara yükseldiğine; swap hariç net rezervlerde Nisan ayının başından bu yana artışın 71,5 milyar dolara ulaştığına vurgu yaptı.

Kur Korumalı Mevduat (KKM) stokunun 2023 yılı Ağustos ayına göre yüzde 38,4 azalıp 1,3 trilyon TL düşüş gerçekleştiği bilgisini verdi.

Mehmet Şimşek'ten Rezerv Değerlendirmesi Geldi
Kaynak: X / @memetsimsek

TL mevduatların toplam içindeki payının 16,8 puan artarken, KKM’nin payının 12,9 puan ve yabancı para mevduatların payının 3,8 puan azaldığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Şimşek’ten Ters Dolarizasyon Vurgusu

Şimşek, rezervlerdeki artışa destek olan etkenlerden de bahsederken, dış kaynak girişinin yanı sıra ters dolarizasyonun katkısını öne çıkardı.

Sözlerinin sonunda, “Kırılganlıkları azaltarak güçlendirdiğimiz makro finansal istikrar, kalıcı fiyat istikrarı hedefimize ulaşmamıza önemli destek sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.