Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Orta Vadeli Ekonomi Programı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, orta vadeli ekonomi programına dair üç maddeye dikkat çekti. Ayrıntılar geliyor.
Bakan Şimşek’ten Orta Vadeli Ekonomi Programı Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından, orta vadeli ekonomi programına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, Eylül ayında detayları duyurulacak orta vadeli ekonomi programına ilişkin üç maddeye vurgu yaptı.

Şimşek ilk madde olarak mali disiplinin yeniden tesis edilmesini ve deprem etkisi hariç, bütçe açığının Maastricht kriterleri ile uyumlu bir seviyeye çekilmesini belirtti. Şimşek açıklamasının devamında, enflasyonun orta vadede tek haneye düşürülmesi için kademeli parasal sıkılaştırma ve enflasyon hedefi ile uyumlu gelirler politikası uygulanacağını söyledi.

Bakan Şimşek orta vadeli ekonomi programı kapsamında, makro finansal istikrarı ve diğer tüm kazanımları kalıcı hale getirecek yapısal reformlar uygulanacağının sinyalini verdi. Yeni Kabinenin açıklanması ile beraber ekonominin başına Mehmet Şimşek’in geçmesi, politikalarda değişimin olacağına dair beklentileri artırmıştı.

Bu değişimin bir parçası olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başına Hafize Gaye Erkan atandı. Erkan’ın ilk toplantısında TCMB, faizleri 650 baz puan artırdı ve yüzde 15 seviyesine çıkardı. Gelecek toplantılarda ise kademeli olarak sıkılaştırmanın süreceği mesajı verilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.