Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Büyüme Yorumu Geldi

Türkiye'nin yılın birinci çeyreğinde ne kadar büyüdüğünün belli olmasının ardından Bakan Şimşek yorumunu yaptı. Detaylar haberde...
Bakan Şimşek’ten Büyüme Yorumu Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün yılın 1. çeyreğine yönelik GSYİH raporunu yayımladı. Buna göre söz konusu dönemde Türkiye yüzde 5,7 büyüdü. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuya yönelik değerlendirmesini sosyal medya hesabından paylaştı.

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından “Hedeflerimize kararlı adımlarla ilerliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Rasyonel, öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarla ekonominin daha dengeli ve sürdürülebilir büyümeye doğru yol aldığını kaydetti.

Net dış talebin büyümeye katkısının 5 çeyreğin ardından 1,6 puanla pozitif gerçekleştiğini bildirdi.

Bakan Şimşek, mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranının son 44 çeyreğin en düşük seviyesi olan yüzde 8,7’ye gerilediğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Şimşek, “İkinci yarıda daha destekleyici dış koşullar ve ılımlı yurt içi taleple birlikte bu yıl net dış talebin pozitif katkı verdiği bir büyüme öngörüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Program sayesinde dengelenen büyüme kompozisyonun, düşen cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dış kaynak girişi dezenflasyona önemli ölçüde katkı sağlayacağını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın