Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özhaseki’den Fahiş Kira Sorunu Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Yerinde Dönüşüm Projesi ve fahiş kira sorununa dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Bakan Özhaseki’den Fahiş Kira Sorunu Açıklaması
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, gazetecilerin sorularını cevaplarken, afet bölgesini yeniden ayağa kaldırmak için başlatılan Yerinde Dönüşüm Projesi’ndeki son durum hakkında bilgiler verdi. Özhaseki ayrıca fahiş kira ücretleri sorununa dair de dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

17 Temmuz’da başlatılan Yerinde Dönüşüm Projesi’ne yapılan başvuru sayısının kısa sürede 92 bin 764’e ulaştığını söyleyen Bakan, proje kapsamındaki ilk temelin hafta sonunda Malatya’da atılacağının müjdesini verdi.

Yerinde Dönüşüm Projesi için İlk Temel Cumartesi Günü Atılıyor

“Cumartesi günü bu projemize dair ilk temelimizi Malatya’da atacağız” diyen Özhaseki, Hatay, Adıyaman, Malatya gibi bölgelerde yıkıma uğramış şehrin merkezlerini, tarihi dokusuna uygun olarak inşa edeceklerinin altını çizdi.

Bugüne kadar rezerv alanlarda çalışmalara başlandığını ancak şehir merkezlerinde zemin etütleri yapılmakta olduğu için herhangi bir inşa faaliyetinin başlamamış olduğunu söylerken, “Artık şehir merkezlerimizdeki zemin etüdü yapılan yerlerde ilk kazmayı vurarak bismillah diyoruz” ifadesini kullandı.

Şehir merkezlerini canlandıracaklarını, en az 140 alt sektörden oluşan yerel sektörün hepsini harekete geçireceklerini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Güvenli olan merkeze yakın yerlerde yöresel mimari dokunun korunduğu inşa faaliyetlerine başlayacaklarını belirten Bakan, mimari tasarımlara örnek oluşturması adına örnek binalar, konutlar inşa edeceklerini ifade etti.

Hatay’ın merkezinde de yapılaşmaya başlandığını, binaların en fazla 5 katlı olacağını, zemin+4 katı geçmeyeceğini belirtti.

Uluslararası camianın desteğinden de bahseden Özhaseki, Suudi Arabistan‘ın bölgede konut inşa etmek istediği ve Özbekistan‘ın da afetzedeler için 400 konut yapmak istediği bilgisini verdi.

“Kiraların Düşmesinin Tek Yolu Var”

Özhaseki’nin gündeminde fahiş kira sorunu da vardı. Kiraların düşmesinin tek yolunun fazla konut arz edilmesi olduğunu söyleyen Bakan, “Eğer arz talep dengesinde talep lehine bir dengesizlik varsa orada fiyatı tutmada zorlanırsınız” ifadesini kullandı.

Devletin bu konuda gerekli düzenlemeleri yaptığını ve yapmaya devam ettiğini söyleyen Özhaseki, arzı artırarak, arz talep dengesini sağlayacaklarını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın