Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özhaseki: Zemin Artı 3 ya da 4 Türü Konutlaşmaya Geçiyoruz

Bakan Mehmet Özhaseki, yerinde dönüşüm projesinden bahsederken, bundan sonra zemin artı 4 ya da zemin artı 3 türü konutlaşmaya geçileceğini belirtti. Detaylar haberde;
Bakan Özhaseki: Zemin Artı 3 ya da 4 Türü Konutlaşmaya Geçiyoruz
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Hizmet Binası Temel Atma Töreni’nde açıklamalarda bulunurken, Bakanlığın gelecek projelerinden bahsetti.

Kayseri ile birlikte Türkiye’nin 29 ilinde yeni hizmet binası yapılması için proje planlaması yapıldığını söyleyen Özhaseki, devam eden projelere dair güncel bilgiler verdi.

“TOKİ Projeleri Hız Kazanacak”

Neredeyse son 10 yıl içerisinde 2 milyondan fazla binanın yenilenip depreme dayanıklı hale getirildiğini söyleyen Özhaseki, şu anda 250 bin civarında inşaat çalışmasının sürdüğünü söyledi.

TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 170 bin konut yapılmış olduğunu ve sosyal konutlarla bu sayıyı çok daha ileri taşıma hedefinde olduklarını sözlerine ekledi.

Millet bahçeleri konusuna da değinen Bakan, “Şu anda 74 milyon metrekarelik bir alanda çalışılıyor ama hedefimiz 100 milyon metrekareye ulaşmak” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Emlak Konut vasıtasıyla da birçok yerde güzel işler yapmaya devam ettiklerini anlatan Özhaseki, doğrudan 11 ili etkilediğini söylediği 6 Şubat deprem felaketinden de bahsetti.

“850 Bin Bağımsız Birim Yapılacak”

100 kadar ilçeyi ve binden fazla köyü etkileyen afet sonrasında, yıkılan konut sayısı ve yapılması gereken bağımsız birim sayısın 680 bin civarında konut ve 170 bin civarında depo, tek katlı iş yeri, vesaire gibi bağımsız birimden oluştuğu bilgisini verdi.

Bakanlık olarak 850 bin bağımsız birim yapmak zorunda olduklarını söyleyen Özhaseki, “Bu ne demek? Ortalama Malatya gibi, Adıyaman gibi veyahut da Kahramanmaraş gibi 5 tane, 6 tane daha yeni vilayetin sıfırdan yapılması demek” şeklinde konuştu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @mehmetozhaseki

Yeni bir döneme geçildiğini vurgulayan Özhaseki, “yerinde dönüşüm” adı verilen projeyi ilerleyen günlerde devreye sokacaklarını söyledi.

Herkese kendi evlerini yapmak istediğinde yardımda bulunacaklarını söyleyen Bakan, eski hatalara düşülmeyeceğinin; fay kırıkları üzerinde yapı yapılmasına, dere yataklarına ev yapılmasına asla izin verilmeyeceğinin mesajını verdi.

“Zemin Artı 3 ya da 4 Gibi Bir Konutlaşmaya Geçilecek”

“Bundan sonra zemin artı 4, zemin artı 3 gibi bir konutlaşmaya geçeceğiz” diyen Özhaseki, Anadolu coğrafyasının cennet gibi olduğunu fakat depremselliğin dezavantaj oluşturduğunun altını çizdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @mehmetozhaseki

Konuşmasının son kısmında İstanbul’a değinen Özhaseki, “Bir taraftan da göz bebeğimiz İstanbul’u depreme hazırlamamız gerekiyor. Önümüzde zor işler var, sıkıntılı işler var, kolay da değil. Ülkemizi bir taraftan depreme hazırlayacağız. Hem şu anda oluşan hasarları, zararları gidereceğiz, yaraları saracağız, bir taraftan da İstanbul başta olmak üzere tüm ülkemizi depreme hazır ve dayanıklı hale getireceğiz” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.