Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özhaseki TOKİ Projelerindeki Son Durumla İlgili Konuştu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın inşa ettiği konutlara ilişkin bilgiler verdi. Detaylar haberde;
Bakan Özhaseki TOKİ Projelerindeki Son Durumla İlgili Konuştu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, gün içinde resmi sosyal medya hesabından TOKİ tarafından yapımı gerçekleştirilen konutlar ile ilgili bir video paylaştı. Bakan, TOKİ projelerinde gelinen son durumdan bahsetti.

TOKİ eliyle çevre dostu konutlar inşa etmeye devam edeceklerini söyleyen Özhaseki, güçlü şehirler ve güvenli yarınlar için ev sahibi olmayan hiçbir vatandaşın kalmamasını hedeflediklerini ifade etti.

Özhaseki: TOKİ ile Sağlam ve Güvenli Yuvalar İnşa Ediyoruz

Özhaseki, paylaşımında, vatandaşların düşük peşinat ve uzun vade olanaklarıyla ev sahibi olabilmeleri için TOKİ Başkanlığı desteğiyle 1 milyon 270 bin konut ve 37 bin 760 sosyal donatı inşa edildiği bilgisini verdi.

“Vatandaşlarımızı sağlam ve güvenli yuvalara kavuşturduk” diyen Bakan, 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerde TOKİ konutlarının güvenirliliğini kanıtladığına da vurgu yaptı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @mehmetozhaseki

Depremlerde yıkılmayan TOKİ konutlarının sağlamlığının milletin takdirini topladığını söyleyen Özhaseki, “Sosyal konut projeleri, kentsel dönüşüm uygulamaları ve afet konutlarının inşası başta olmak üzere ortaya koyacağımız çalışmalarla sağlam, yatay mimariye uygun, çevre dostu konutlar inşa etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

TOKİ, 400 Bin Konutluk Kampanya Başlattı

TOKİ’nin Türkiye’de inşa edilen konutların yaklaşık yüzde 13’üne imzasını attığının altını çizen Bakan, kurumun son 4 yıl içinde 50 bin, 100 bin ve 250 bin olarak açıklanan toplam 400 bin konutluk üç sosyal konut kampanyasına yaklaşık olarak 6,9 milyon geçerli başvurunun geldiği bilgisini verdi.

TOKİ eliyle 1420 okul, 217 öğrenci yurdu, 26 üniversite binası, 270 hastane, 21 stadyum, 984 cami ve 371 kamu hizmet binasının hizmete sunulduğunu da sözlerine ekledi.

Bakan, Afet Konutlarında Son Durumu Paylaştı

Ülkedeki afetlerin ardından TOKİ’nin bugüne kadar 190 bin 402 adet konut inşa ettiğini söyleyen Özhaseki, bu konutların afet gören Bingöl, Kütahya Simav, Van-Edremit, Elazığ, Malatya, Giresun-Kastamonu-Sinop-Bartın- Rize, Antalya, Muğla gibi bölgelerde yoğunlaştığını ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: csb.gov.tr

6 Şubat tarihli yıkıcı depremlerin ardından ise 11 ilde yapılan hasar tespitlerinin ardından deprem bölgesindeki rezerv alanda, şehir merkezlerinde ve köylerde 680 bin konut için çalışmalara başlandığını belirtti.

Deprem bölgesindeki TOKİ inşa çalışmalarının bazı kriterler dikkate alınarak sürdürüldüğünün altını çizen Özhaseki, bütün rezerv konut alanlarında en az 500 metre fay hattından uzakta çalışma yapıldığını belirtti.

İnşaatların daha çok zeminin sağlam olduğu, kayalık, kireçtaşı olan bölgelerde uygulandığını ve inşa aşamasında radye temel, tünel kalıp taşıyıcı sistem, yüksek beton dayanımı gibi depreme karşı en iyi çözümler kullanılarak, kat yüksekliklerinin sınırlandırıldığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.