Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özhaseki: İstanbul Depremde Kocaman Bir Hapishaneye Dönebilir

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, olası İstanbul depremi ve Yerinde Dönüşüm Projesi'ne dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Bakan Özhaseki: İstanbul Depremde Kocaman Bir Hapishaneye Dönebilir
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bugün konuk olduğu bir televizyon programının canlı yayınında olası İstanbul depremi, afet bölgesindeki çalışmalar ve Yerinde Dönüşüm Projesi gibi konulara değindi.

Bakan, olası İstanbul depremine hazırlıklar kapsamında şehrin dönüşümü için özel bir yasa yapılması konusunda çalışmaların sürdüğü bilgisini verdi.

Kaybedecek vakitlerinin olmadığının altını çizen Özhaseki, Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırıp, İstanbul’un kentsel dönüşümü başta olmak üzere deprem hazırlıklarıyla ilgili yeni yasaları görüşmeye açmayı düşündüğünü ifade etti.

“Böyle Olursa Depremde İstanbul Kocaman Bir Hapishaneye Döner”

İstanbul’daki deprem çalışmalarını detaylandıran Bakan, belirlenen rezerv alanlarda 300-350 bin civarında konut yapılmasının ve Kanal İstanbul civarındaki rezerv alanların depremde ilk yıkılabilecek konut sahipleri için ayrılmasının planlandığını bildirdi.

Şehirdeki 5,8 milyon bağımsız birimin 1,5 milyonunun riskli durumda olduğunu vurgularken, ilk etapta yıkılabilecek yapı sayısının 600 bin civarında olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Şu an için 7 ve üzeri şiddette gerçekleşecek olası depremde 600 bin dairenin yerle yeksan olması senaryosunu değerlendirdiklerini söyleyen Bakan, her sokakta iki binanın yıkılması halinde ulaşımın duracağı, altyapının çökeceği ve bunun sonucunda İstanbul’un adeta kocaman bir hapishaneye dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Bu korkutucu tablo nedeniyle İstanbul’a özel bir yasa çalışmasında olduklarını ve yasayı erken bitirmeleri durumunda 1-2 ay içerisinde Meclisi olağanüstü toplantıya çağırma planlarının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yerinde Dönüşüm Projesi’nde Son Durumdan Bahsetti

6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından gerçekleştirilen çalışmalardan da bahseden Özhaseki, kısa süre önce faaliyete geçen Yerinde Dönüşüm Projesi’nde başvuru sayısının 146 bin 376’ya ulaştığını açıkladı.

Bugüne kadar projeye en fazla başvurunun 60 bin ile Hatay’dan geldiğini söylerken; Kahramanmaraş’ta 20 bin, Malatya’da 19 bin ve Adıyaman’da ise 11 bin civarında vatandaşın Yerinde Dönüşüm Projesi’ne başvurduğu bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.