Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özhaseki Deprem Yasasını Anlattı

Bakan Özhaseki, afete dayanıklı şehirler yaratma planını devreye sokmak için hazırlanan deprem yasasının içeriği hakkında bilgi verdi.
Bakan Özhaseki Deprem Yasasını Anlattı
HABER GİRİŞ

Kentsel dönüşüme hız kazandırmak ve afete dayanıklı şehirler hazırlamak amacıyla İstanbul yasasının getirileceği haberi hafta sonu gündeme geldikten sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’den yasa düzenlemesinin detaylarına ilişkin açıklama geldi.

Bakan Özhaseki, depreme dayanıklı kentlerin oluşumunu amaçlayan düzenlemenin İstanbul özelinde olmadığını ancak beklenen Marmara depremi için İstanbul’a ayrı bir başlık açıldığını kaydetti.

Gazetecilere yaptığı açıklamada söz konusu düzenlemenin 1 Ekim’den önce Meclis’e gönderileceği bilgisini paylaştı.

Düzenlemenin, ülke genelindeki kentlerde depreme dayanıklılığı ölçmek için zeminde sıvılaşma, fay hattı tespiti ile rezerv alanlar ve kamu binalarının dönüşümü gibi faktörleri içereceğini ekledi.

İstanbul özelinde açılan başlıkta Marmara depremine hazırlık olarak rezerv alanların oluşturulacağı, depreme karşı daha çok riskli konumda olan alanlardaki yapıların rezerv alanlara kaydırılacağını aktardı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.