Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özer: Ücretsiz Eğitimde Hedef 12 Milyon Vatandaş

Mili Eğitim Bakanı, Türkiye'nin her yerindeki tüm vatandaşlara ücretsiz öğrenme imkanı sunan halk eğitimi merkezlerine dair açıklamada bulundu. İşte detaylar...
Bakan Özer: Ücretsiz Eğitimde Hedef 12 Milyon Vatandaş
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), halk eğitimi merkezlerine ilişkin verileri paylaştı. Hayat boyu öğrenme kapsamında 81 ilde faaliyet gösteren 998 halk eğitimi merkezinden, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde 7 milyon 570 bin vatandaşın yararlandığını açıkladı.

MEB, halk eğitimi merkezlerinin her ay 1 milyon vatandaşa kurs imkanı sağladığını duyurdu. Vatandaşların Türkiye’deki tüm illerde 73 alanda 3 bin 811 farklı kursa katılabildiğini belirtti.

Merkezlerde en çok bilgisayar işletmenliği, ev tekstil ürünleri hazırlama, arıcılık ve geleneksel el nakışları kurslarının tercih edildiği açıklandı. Ayrıca elde Türk işlemeleri, kadın giysileri dikimi, dekoratif ahşap süsleme ve dekoratif ev aksesuarları hazırlama kurslarına da rağbet olduğu ifade edildi.

Halk eğitimi merkezleri tarafından düzenlenen kurslara ait alınan sertifikalara e-Devlet üzerinden erişilebileceği aktarıldı.

Hedef: 12 Milyon Vatandaş

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer konuya ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlık olarak sadece eğitim çağı nüfusuna bu hizmetleri sunmadıklarını aynı zamanda yetişkin olan vatandaşlara da istedikleri kursları ayaklarına götürdüklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Özer, yıl sonuna kadar 12 milyon vatandaşın bu kurslardan faydalanması için çalışmaların devam edeceğini ifade etti. Önemli olanın kadınların bu kurslara rağbet etmesi olduğunun altını çizdi. Şu ana kadar kursiyerlerin yaklaşık yüzde 70’ini kadınların oluşturduğunu belirtti.

Kadınların ayakları üstünde güçlü durabilmeleri ve istihdama katılmaları için ilgili duydukları her kursun açılacağını söyledi.

520 Köy Yaşam Merkezi Açıldı

Bakan Özer geçen günlerde “Köy Yaşam Merkezleri” projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanlık olarak köylerde ilkokulların açılmasıyla ilgili tüm engelleri ortadan kaldırdıklarını ifade etti.

520 köy yaşam merkezini hayata geçirdiklerini bu sayıyı 12 Eylül’e kadar bin 500’e çıkartmayı hedeflediklerini belirtti. İlerleyen zamanda köylerdeki kadın kooperatiflerini de köy yaşam merkezleriyle entegre edeceklerini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.