Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Özer, Özel Okul Fiyat Zammı için Tarih Verdi

Milli Eğitim Bakanı, fahiş fiyat artışları görülen özel okul ücretlerinin yeni yılda ne kadar zamlanacağına yönelik oluşan soru işaretlerini gidermek için tarih verdi.
Bakan Özer, Özel Okul Fiyat Zammı için Tarih Verdi
Yorum

Bugün açıklanan Aralık ayı enflasyon verisi Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) raporuna göre yıllık yüzde 64,27, Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) hesaplamalarına göre ise yüzde 137,55 artış oranıyla kamuoyuna paylaşıldı. Ancak özel okulların velilere çıkardığı faturadaki zam oranı yüzde 200’leri buldu.

Geçen yıl boyunda TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının üzerinde fiyat artışlarına giden özel okullarla ilgili Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den açıklama geldi.

Katıldığı okul açılışı töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özer, “Velilerimizin çıkarlarını koruyacak şekilde yeni oranı yarın belirleyeceğiz ve kamuoyuna duyuracağız” dedi.

Zam Toplantısında Sadece Enflasyona Bakılmayacak

Bakan, toptan eşya fiyat endeksi (TEFE) ile tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinin bugün itibarıyla kamuoyuyla paylaşıldığını ancak bu oranların özel okullar için tespit edilecek zam kararında etkili olmayacağını söyledi.

Yarın özel eğitim kurumlarının tüm temsilcileriyle yapılacak toplantıda 2023 yılı için beklenen düşük enflasyon beklentisinin masaya yatırılacağına dikkat çekti.

Özer, “Sadece TEFE TÜFE oranlarına bakmayacağız. Çünkü 2023’te enflasyonun düşme beklentisi çok yüksek” dedi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu