Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özer Duyurdu: Haftaya Ücretsiz Yemek Uygulaması Başlıyor

Bakanlığın devreye soktuğu ücretsiz yemek uygulaması ikinci dönemde başlıyor. Bakan Özer, 5 milyon öğrenci için beslenme desteği verileceğini açıkladı.
Bakan Özer Duyurdu: Haftaya Ücretsiz Yemek Uygulaması Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Okullarda öğrencilere verilecek ücretsiz yemek uygulamasına ilişkin yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, son yaptığı açıklamada bu yıl bakanlığın uygulamasından faydalanacak öğrenci sayısının iki katına çıkarıldığını paylaştı.

Bakan Özer, 2022-2023 eğitim öğretim takviminde 6 Şubat’ta başlayacak ikinci dönemden itibaren 5 milyon öğrencinin ücretsiz yemek uygulamasından faydalanacağını duyurdu.

Öğrencilere sağlanacak beslenme desteğine ilişkin çalışmaların tamamlandığını belirterek şöyle ifade kullandı:

“Eğitim öğretim yılının başında 1,5 milyon olan ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısını, önce 1,8 milyona çıkardık. Şimdi de bu sayıyı eğitim öğretim yılının ikinci yarısından itibaren 5 milyona çıkarmak için çalışacağız. Böylece eğitimde fırsat eşitliğinin artırılması konusunda gerçek bir adım daha atmış olacağız.”

İlk Etapta Okul Öncesi Öğrencileri Beslenme Desteği Alacak

Söz konusu uygulamanın ikinci dönemden itibaren kademeli olarak hayata geçirileceğini belirten Özer, ilk adımda okul öncesine yoğunluk verileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

81 ilde uygulanacak bir öğünlük beslenme desteğinin, haftanın 5 günü, tüm okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocuklar için yapılacağını ifade etti.

Özer, “6 Şubat itibarıyla resmi okullara devam eden 1 milyon 450 bin öğrencimiz, bir öğün beslenme hizmetinden faydalanmaya başlayacak.” dedi.

Diğer Okullar Hazırlıklar Bitince Kapsama Alınacak

Bakan, kademeli uygulanacak sistemde, yatılı program kapsamında ortaokullarda eğitim gören öğrencilere de ücretsiz yemek hizmeti verileceğini ekledi.

Özer, “Ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam eden öğrencilerimiz de günlük beslenme hizmetinden yararlandırılacak. …Diğer okullarda ise hazırlıklar tamamlanarak en erken zamanda beslenme verilmesine başlanacak” şeklinde açıklama yaptı.

Mutfak Giderleri için Ödenecek Verilecek

Bakan Özer, söz konusu uygulamada okullara verilecek ödeneğin nasıl kullanılacağına ilişkin şöyle bilgi verdi:

“Okul mutfağında yemek hazırlayacak anaokulları ile bünyesinde ana sınıfı bulunan okul ve kurumların mutfak ihtiyaçları için ilgili okullara gerekli bütçe tahsisini yaptık. Kendi mutfağında yemek hazırlanması mümkün olmayan okullar için beslenme hizmetinin sadece bakanlığa bağlı meslek liseleri ve öğretmenevleri ile yemek hazırlayan diğer kamu kurumlarından satın alınarak tedarik edilmesini sağlayacağız.”

Ayrıca bakan, menülerin Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mevzuat ve çalışmalarına göre diyetisyen eşliğinde hazırlanacağını ekledi.

Menüler Okulun Web Sayfasında Yayımlanacak

Özer, beslenme desteğinde ailelerle alınacak karara göre kahvaltı da verilebileceğini söyledi.

Bakan, “Diyetisyen desteği ile okullarda hazırlanacak olan haftalık beslenme listesi okulun web sayfasında yayınlanacak” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.