Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den Konut Fiyatı Açıklaması: Çalışma Başlatıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut fiyatlarındaki olağandışı durumu incelediklerini ve kapsamlı çalışma yürüttüklerini söyledi.
Bakan Nebati’den Konut Fiyatı Açıklaması: Çalışma Başlatıldı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Genel Müdürlüğü tarafından, kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele kapsamında çalışmalar yürütülüyor. Bakanlık son dönemde artan konut fiyatlarındaki artışa neden olacak faktörleri inceliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut fiyatlarındaki olağandışı artışa değinerek, mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verilerinin incelendiğini, analiz ve değerlendirme çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Bakan Nebati açıklamasında, “Gayrimenkul sektöründeki olağan dışı fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, konuyu mercek altına aldık. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Emlak Siteleri İnceleniyor

Plan çerçevesinde emlak ilan sitelerinin gayrimenkul sektörü üzerindeki etkisinin inceleneceği belirtildi. Suni fiyat artışları ile arz talep dengesini bozan ve piyasayı olumsuz etkileyen kişilerin, konut satışlarından elde ettiği haksız kazançların incelendiği belirtildi.

Enflasyonist ortam yaratan ve vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlem başlatılması için ilgili kurumlara bilgi verildi.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren emlakçılara yönelik yürütülen risk analizi ile birlikte yapılan tespitler sonucu saha denetimlerine de başlandığı kaydedildi.

Çalışmalardan elde edilecek sonuç kapsamında, emlak piyasasında spekülasyon yaratan, konut satışlarından elde ettiği gelirini beyan dışı bırakan veya eksik beyanda bulunan, başta tapu harcı olmak üzere vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen şahıs ve firmaların tespit edildiği ifade edildi.

Benzer bir açıklama geçtiğimiz gün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından da yapıldı. Bakan Kurum açıklamasında, konut ve kira fiyatlarındaki azalmanın başladığını, kısa süre içerisinde daha da hızlı bir şekilde düşeceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın