Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurum: Kira Fiyatları Hızlı Bir Şekilde Düşecek

Gaziantep’te temel atma törenine katılan Bakan Kurum, konut ve kira fiyatlarının hızlı bir şekilde düşeceğini söyledi. İşte detaylar,
Kurum: Kira Fiyatları Hızlı Bir Şekilde Düşecek
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Yeşilvadi 3 Katlı Köprülü Kavşağı’nın temel atma töreni için Gaziantep’e geldi. Vatandaşlara seslendi ve incelemelerde bulundu.

Bakan, konut ve kira fiyatlarındaki azalmanın başladığını, kısa süre içerisinde daha da hızlı bir şekilde düşeceğini duyurdu.

Yüzlerce sektörü ilgilendiren konut kampanyasıyla, tüm Türkiye’nin kazanacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi müjdesini hatırlattı. Türkiye genelinde çok sayıda konut yapılacağını bildirerek Gaziantep’te 15 bin yeni sosyal konut yapacaklarının sözünü verdi.

“Toplamda 43 bin 500 konutu Gaziantep’e bu 20 yıllık süreçte kazandırmış olacağız. Bu konutların güncel yapım maliyeti 40 milyar lirayı aşıyor.” dedi.

Gençlerin bu projeden açılan kontenjan kapsamında yararlanabileceğini dile getirdi. Evli çiftlerin, yeni evli ailelerin, engellilerin, emeklilerin, şehit ve gazi ailelerinin kira öder gibi ev sahibi olacaklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner
“Gaziantep’e 6,8 Milyar Liralık Eser”

Kurum, Gaziantep’i göz bebekleri olarak gördüklerini söyleyerek şehre, TOKİ eliyle bugüne kadar toplam yatırım değeri 6,8 milyar lirayı bulan eserler kazandırdıklarını paylaştı.

Şehirdeki sanayi sitelerini daha modern alanlara taşıyacak olan Busem Sanayi Sitesi’nin inşa sürecini başlattıklarını aktardı. 2023’te yaklaşık 3 milyon 900 bin metrekarelik alanda 150 bin Gazianteplinin istihdam edileceğinin müjdesini verdi.

Okul, cami, sağlık ocağı, kamu binaları, spor salonları gibi birçok yapının halkın hizmetine sunulduğunu, 33 bin seyirci kapasiteli stadyum ve toplamda 20 bin 500 yeni yapıyı tamamladıklarını söyledi.

Toplam yatırım değeri 4,2 milyar lira olan projelerle çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti. Çalışmaların arasında 5 bin 700 konut olduğunu, bunların yanında millet bahçeleri, sokak düzenlemeleri, cephe yenileme çalışmaları, içme suyu hatları, atık su arıtma tesisleri ve yol yapımları olduğunu belirtti.

İller Bankası Genel Müdürlüğü ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ortak projeden bahsetti. Nizip çayının kirliliğinin giderilmesi amacıyla yapılacak olan tesisin, yıl sonu veya 2023’ün ilk çeyreğinde faaliyete geçeceğini bildirdi.

Bakan Kurum, Öğrencilere 3 Bin Bisiklet Dağıtım Töreni’ne de katılarak öğrencilere bisikletlerini hediye etti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkürlerini iletti.

Son olarak Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde açılan taciz ateşi sonucu şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Mahsun Şimşek’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın