Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den GES, Tüketici Kredileri ve KKM Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, GES’e talebin çok iyi olduğunu belirterek, mali disiplinden vazgeçmeden vatandaşları desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
Bakan Nebati’den GES, Tüketici Kredileri ve KKM Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Halkbank Üreten Kadınlar Buluşması’nda yaptığı konuşmada talep toplamı işlemi 15-22 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) süreci hakkında bilgi verdi.

GES’e talebin çok iyi durumda olduğunu söyleyen Nebati, getirisinin yüzde 23,04 olacağını ve kupon gelirlerinin 3 ayda bir ödeneceğini açıkladı. Türkiye Ekonomi Modeli’nin de başarılı bir şekilde uygulanmaya devam edildiğini söyleyerek, Kur Korumalı Mevduat (KKM) ve YUVAM hesabı hakkında konuştu.

Söz konusu alternatif hesaplarla finansal istikrarı sağlamlaştırdıklarını, bu sayede döviz tevdiat hesabının toplam mevduat içindeki payının 10 puan azaldığını, mevduatın vadesinin 2 katına çıktığını anlattı.

KKM için Mart ayında bütçeden Mart ayında 11,7 milyar lira, Nisan’da 4,6 ve Mayıs’ta 4,8 milyar lira ile toplamda 21,1 milyar lira ödeme yaptıklarını açıkladı. Bazı mecralarda gündeme getirilen şişirilmiş rakamların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Vatandaşlarımızı Desteklemeye Devam Edeceğiz

”Mali disiplinden vazgeçmeden vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz” diyen Bakan Nebati, tüketici kredilerine yönelik makro ihtiyati tedbirlerin çerçevesini sıkılaştırdıklarını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) oranını tüketici kredileri için yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkardıklarını, böylelikle selektif kredi politikasını daha da pekiştirdiklerini sözlerine ekledi.

Bu adımın enflasyonla mücadele sürecine katkı sunacağını söyleyerek, “Vatandaşlarımızın gelire kıyasla aşırı borçlanmasını önlemek amacıyla tüketici kredilerine yönelik makro ihtiyati programını sıkılaştırdık.” şeklinde açıklama yaptı.

Tüketici kredilerinde dar gelirli vatandaşları gözeterek hareket ettiklerini, bu doğrultuda 50 bin liraya kadar olan kredilerde vade süresini azaltmadıklarını ifade etti.

Kadın Girişimcileri Desteklemeye Devam Edeceğiz

Kadın Girişimcileri Desteklemeye Devam EdeceğizKadın girişimciler hakkında yaptığı açıklamada; Türkiye’de toplam 1.030 adet kadın kooperatif olduğunu, aktif olarak 809 kadın kooperatifinin faaliyet gösterdiğini, bunların muazzam bir ekosistemi ve beraberinde çok ciddi bir potansiyeli oluşturduğunu söyledi.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Bizler, ülkemizin yarınları için üreten, ihracat yapan, istihdamı artıran, ülkemiz için taş üstüne taş koyan her kim varsa onun yanında olmaya ve gereken tüm desteği vermeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Kadın girişimcilerimizi güçlendirmek için çalışmaları aralıksız sürdürmeye devam edeceklerini, sosyal ve ekonomik hayata katkı ve katılımlarına önem verdiklerini ve bunu daha ileriye taşımak için yoğun bir gayret gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.