Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den EYT Açıklaması

Bakan Nebati, KGF paketinde EYT kapsamındaki kıdem tazminatı kefalet hacmini 50 milyar liraya çıkardıklarını söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Nebati’den EYT Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, depremden etkilenen Malatya’da önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlık olarak depremin ilk anından itibaren tüm kurum ve kuruluşlarına acil nakit ihtiyacı için 100 milyar lira ayırdıklarını dile getirdi.

Bakan Nebati, Türkiye ekonomisinin bu felaketin üstünden gelecek güce sahip olduğunu dile getirdi. 2022 yılında dünyada en önemli büyüme rakamlarına ulaşan ülke konumunda olunduğunu söyledi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar hakkında konuşan Nebati, bu imkanlar sayesinde verilen sözün tutulduğunu söyledi.

Bakan Nebati, “EYT’nin iş dünyası üzerindeki yükünü hafifletmek için daha önce açıkladığımız Hazine destekli KGF paketinde EYT kapsamındaki kıdem tazminatı kefalet hacmini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarıyoruz.” dedi.

Bu bütçe imkanlarına ilave olarak Afet Yeniden İmar Fonu’nu kurduklarını söyledi. Depremin ekonomi üzerindeki negatif etkilerini en asgari düzeyde tutacaklarını işaret etti.

Şimdi Kayıt Olun

Hükümet olarak vatandaş, sanayici, esnaf, girişimci, ihracatçı ve çiftçileri her bakımdan desteklemeyi sürdüreceklerini bildirdi.
Bakan Nebati, “Şimdi ise tarafımıza gelen ihbarların yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan hafif hasarlı konutlarımızın ödemelerini hızlandırmak için DASK tarihinde bir ilk olarak yeni uygulama başlatıyoruz. Bu uygulamayla e-devlet üzerinden kolayca alabilecekleri hasar belgelerini DASK’a web sitesi üzerinden ileten sigortalılarımıza 72 saat içinde hasar ödemeleri gerçekleştirilecektir.” dedi.

Esnaf ve kadın kooperatiflerine önemli destekler sağladıklarını, prefabrik yapı ve konteynerlerdeki KDV’yi ise yüzde 1’e düşürdüklerini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın