Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Kentsel Dönüşüm için 3 Yeni Model Duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, depremden etkilenen Şanlıurfa’da kentsel dönüşüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bakan Nebati Kentsel Dönüşüm için 3 Yeni Model Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şanlıurfa’da kentsel Dönüşümü desteklemek amacıyla hayata geçirilecek olan Yeni Finansman Modelleri üzerine açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati’nin açıklamalarında kentsel dönüşümün hayata geçirilmesi amacıyla 3 yeni finans modeli öne çıktı.

Bakan Nebati, afet bölgesinin yeniden imar ve ihyasını sağlamak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte çalışmalarını hızla sürdürdüklerini belirterek, bu kapsamda gereken her türlü finansmanı Hazine olarak sağlayacaklarını söyledi.

Nebati, kentsel dönüşüm probleminin çözümünde 3 ayrı yaklaşım üzerinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile eşgüdüm içinde çalışmayı sürdürdüklerini aktardı.

Kentsel Dönüşüm için Üç Yeni Model

Bakan Nebati, birinci model ile konut üreticisi ile anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine piyasaya göre çok uygun koşullarda kredi kullandırarak kentsel dönüşümü teşvik edeceklerini söyledi. Bu modelle, konut sahiplerinin hak kaybına uğramadan ve emsaller korunarak kentsel dönüşümü güçlü bir şekilde destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

İkinci modelde ise ada bazlı kentsel dönüşüm kapsamında konut üreticilerini teşvik edeceklerini belirten Nebati, “Bu kapsamda konut üreticilerine düşük maliyetli finansman desteği sağlayarak depreme dayanıklı konut arzını hızla artıracağız.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bu iki durumda da KGF desteklerini devreye alarak hem konut üreticisinin hem de bağımsız bölüm maliklerinin krediye erişimlerini kolaylaştıracaklarını sözlerine ekledi.

Konut Arzının Artırılması Amaçlanıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, üçüncü modelin kiralık konut arzını artırmaya yönelik olduğunu belirtti. Bu modelle ülkeye kiralık konut üreticisi kavramını kazandırmayı ve kiralık konut arzını kısa sürede artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Model kapsamında üretilen kiralık konutların öncelikle kentsel dönüşümde riskli yapı malik ve kiracılarına hizmet sağlayacağını, kiralama tutarları ve kira artışları kamu otoritesi tarafından belirlenecek ve kira tavanı uygulaması yapılacağını aktardı.

Bakan Nebati bu modelle, özellikle salgın sonrasından bu yana makul seviyelerin çok ötesinde artış gösteren kira enflasyonunu dizginleyeceklerini söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.