Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den Borsa, EYT ve Enflasyon Çıkışı!

Ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Nebati, başta EYT düzenlemesi olmak üzere borsa, enflasyon ve yapılandırma paketine dair açıklamalar yaptı.
Bakan Nebati’den Borsa, EYT ve Enflasyon Çıkışı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşmede, komisyondan çıkmak üzere olan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi başlıca gündem maddesi oldu.

Düzenlemenin maliyetine ilişkin bilgi veren Nebati, EYT  yasasının hayata geçirildikten sonra 255 milyar liralık maliyetinin olacağını açıkladı.

Bakan, “Emekli ve memurlara 1 puanlık iyileştirmenin maliyeti 19 milyar lira, 15 puana yakın bir maliyet eklendi; 270 milyar lira. EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik çok sıkı tedbirler aldık. EYT’nin bütçeye maliyetini de bu yıl için 255 milyar lira olarak hesapladık, kasada hazır duruyor” dedi.

Toplam maliyete ise kredi garanti fonu kefaletlerinin dahil olmadığını ekledi. “Kaynak hazır” diyerek, düzenlemenin bütçeyi zorlayacağına ilişkin eleştirilere şu sözlerle açıklık getirdi:

“Aralık ayına kadar EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik çok sıkı tedbirler aldık. Bana “Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı olarak bu ödemeyi yapacaksın” dediklerinde hazır olmam gerekiyordu. 31 Aralık’ta biz EYT’nin bu yılki yükünü kasaya koyduk.”

GCM Yatırım Banner

Borsa Yakından Takip Ediliyor

Yeni yıla kötü bir giriş yapan borsayla ilgili de görüş bildiren Nebati, Borsa İstanbul’daki hareketliliklerin yakın takibe alındığını paylaştı.

Gıda Fiyatlarının Artması için Neden Yok

Yüksek enflasyonla geçen 2 yılın ardından yeni yılda enflasyonun ateşinin dinmeye başlayacağı sözünü veren Nebati, “Gıdada fiyatları artıracak bir gerekçe yok” dedi.

Geçen yıla kıyasla ekonomik barometrelerin iyimser kaldığına vurgu yaparak, enerji maliyetlerindeki düşüşe dikkat çekti.

Nebati, “Gübre, mazot fiyatları geçen yılın altında. Personel giderleri hariç herhangi bir yerde artış söz konusu değil” şeklinde açıklamada bulundu.

Yapılandırma Yaklaşık 8 Milyon Kişiyi Kapsıyor

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak duyurulan vergi, borç ve ceza affına ilişkin açıklamaya yapan Nebati, düzenlemenin 7,9 milyon kişiyi kapsadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“40-50 yıldır tahsil edilemeyen kamu alacakları var ve bunun da kamu üzerinde bir yükü bulunuyor. Bu sebeple yapılandırmada 2 bin liranın altındaki alacakların temizlenmesi yönünde düzenlemeye gittik.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.