Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Nebati ÖTV Muafiyetinin Detaylarını Paylaştı

Nebati, Erdoğan’ın açıklamış olduğu ÖTV muafiyetiyle ilgili bilgileri paylaştı. Düzenleme hangi araçları kapsayacak. Detaylar haberimizde;
Bakan Nebati ÖTV Muafiyetinin Detaylarını Paylaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gün içinde Bursa’da yaptığı açıklamada esnafa müjde vererek taşıtların yenilenmesinde ÖTV alınmayacağını bildirmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vatandaşları mutlu edecek bir düzenleme hazırlığında olduklarını belirterek muafiyetin detaylarını paylaştı.

Nebati, Nebati taksi, dolmuş, servis, minibüs, midibüs ve otobüs taşımacılığı ile ticari yük taşımacılığında yetkilendirmek suretiyle faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişileri kapsadığını söyledi. Bu çerçevede kullanılan taşıtların aynı cins taşıtlar ile yenilenmeleri durumunda ÖTV alınmayacağını söyledi.

Ticari taksilerden ÖTV oranı yüzde 45 ila 80 aralığında olan ve motor silindir hacmi 1600 santimetreküpü geçmeyen binek otomobiller kapsama alınacak. Bakan diğer araçların detaylarının ve hazırlıklarının yapılan yasal düzenleme ile netleşeceğini belirtti.

Nebati 2016 yılında da taşımacılık faaliyetinde bulunan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine ÖTV indirimi sağladıklarını hatırlattı.

Hükümetin 2016 yılında yaptığı düzenlemeden 70 bin yük ve yolcu taşımacılığı yapan mükellefin yararlandığını ifade etti. Bu düzenlemeden çok daha fazla esnafın yararlanacağını öngördüklerini vurguladı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu