Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Kredilerin Dövize Gitmesine İzin Vermeyiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Diyarbakır’da yaptığı konuşmada kredi kullanan kişilerin üretim yapması gerektiğini söyledi. Konuşmasından satır başları şöyle;
Bakan Nebati: Kredilerin Dövize Gitmesine İzin Vermeyiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Diyarbakır’da İş Dünyası Buluşması’na katıldı. Diyarbakır’daki ve ülke genelindeki yatırımlardan bahseden Nebati, bankaların verdiği kredi konusuna da değindi.

“Krediyi uygun alanda kullanmak zorundasınız. Krediyi alıyorsanız üretim yapacaksınız” ifadesini kullanan Bakan Nebati, kredilerin dövize gidişine izin vermeyeceklerini belirtti.

Türkiye’nin serbest piyasadan taviz vermeyeceğinin altını çizerek, büyüme ve enflasyon konusunda da konuştu. Nisan ayı itibarıyla toplam istihdamın 30,4 milyona çıktığını, ülkenin tamamının ürettiğini, kamu maliyesinin güçlü olduğunu ve yıl sonu ihracat hedefine çok daha erken ulaşılacağını dile getirdi.

Diyarbakır’daki organize sanayi bölgelerindeki (OSB) fabrikaların son zamanlarda enerji maliyetlerini düşürmek için GES (güneş enerjisi santrali) kurmaya başladıklarını söyledi.

Üretimde temiz enerjiye geçtiklerine şahit olduklarını ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Çiftçilere GES’e yönelik destek kapsamında Ziraat Bankası’yla ilk 1 yılı geri ödemesiz toplam 84 ay vadeli kredi imkanı sunduklarını açıkladı. En kısa zamanda Diyarbakır, Şanlıurfa ve çevre illerdeki tarımsal alanlarda elektrik maliyetini cüzi rakamlara düşüreceklerini ifade etti.

19 Yılda 40 Bin İstihdam!

19 Yılda 40 Bin İstihdam!
Kaynak: Twitter

Diyarbakır’da son 19 yılda hayata geçirilen 850’den fazla yatırım sayesinde 40 bin kişinin istihdam edildiğini açıkladı. Geçen yıl bu kente yatırım yapmak isteyen müteşebbislere 408 teşvik belgesi vererek, 3 milyar lira sabit yatırım yapılmasını sağladıklarını anlattı.

2023 yılında 300 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini açıklayan Nebati, artan enerji fiyatlarına da değindi. Dünya genelinde artan doğalgaz fiyatlarının vatandaşa yansımasını sınırlandırdıklarını, yılın ilk beş ayında meskenlerde kullanılan doğalgazı yüzde 81 oranında sübvanse ettiklerini belirtti.

Kira artış oranını yüzde 25’le sınırlandırdıklarını, dar gelirli vatandaşları hayat pahalılığından korumak için asgari ücretin yeniden belirlendiğini sözlerine ekledi.

Diyarbakır’da Halkbank Üreten Kadınlar Buluşması’nda yaptığı konuşmada ise bankanın kadın girişimcilere yönelik destek paketinden bugüne kadar 30 bin kadının yararlandığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.